Trwa żałoba narodowa
Trzydniowa żałoba narodowa ogłoszona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ma uczcić pamięć ofiar, które zginęły w katastrofie polskiego autokaru we Francji.
W katastrofie zginęło 26 osób, a ponad 20 wciąż walczy o życie w szpitalach w Grenoble. Żałobę narodową ogłosił prezydent Lech Kaczyński, po powrocie z miejsca wypadku. Flagi na budynkach władz państwowych i lokalnych zostały opuszczone do połowy masztu. Portale internetowe przybrały czarno-białą barwę, a przy logach stacji telewizyjnych pojawiły się czarne wstążeczki. W kościołach wierni modlą się w intencji ofiar i ich rodzin.
Bardzo wiele osób w tym czasie podróżuje i pielgrzymuje. Tak naprawdę każdy z nas mógł być na ich miejscu - podkreśla dominikanin, o. Jakub Kruczek. W piątek o godzinie 18 w poznańskiej katedrze odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Dlatego w piątek, bo jest to dzień śmierci Chrystusa - podkreśla ks. Jan Stanisławski z Kurii Metropolitalnej.
W poznańskim Urzędzie Wojewódzkim w południe wyłożona została księga kondolencyjna. Mieszkańcy miasta mogą się do niej wpisywać do 6 sierpnia. Księga, wraz z listem kondolencyjnym, przekazana zostanie władzom województwa Zachodniopomorskiego, skąd w większości pochodzili pasażerowie feralnego autobusu. Do księgi wpisał się już wojewoda Wielkopolski, Tadeusz Dziuba.
Również z powodu żałoby w Poznaniu odwołano lub przeniesiono na inny termin imprezy kulturalne. Zmianie nie uległ natomiast repertuar kin. Żałoba narodowa potrwa do środy.