Reklama
Reklama

Pobicie Syryjczyka: bezwzględne więzienie dla napastników?

W czwartek poznański sąd zajmie się sprawą pobicia Syryjczyka, do którego doszło w listopadzie ubiegłego roku w sąsiedztwie Starego Browaru. Dwóch oskarżonych przyznaje się do winy, trzeci nie.

3 listopada w sąsiedztwie Starego Browaru doszło do brutalnego pobicia Syryjczyka. W związku ze sprawą zatrzymano 18-letniego Patryka K. W chwili ataku na Syryjczyka był pod wpływem alkoholu. Kilka dni po zdarzeniu na policję zgłosił się drugi uczestnik zajścia, a w połowie listopada zatrzymano trzeciego mężczyznę.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA


W połowie listopada informowano, że poznańska prokuratura chce się domagać 3 miesięcy więzienia dla 18-letniego sprawcy pobicia, którego zatrzymano tuż po zajściu. Chłopak miałby też przez rok mieć ograniczoną wolność. W tym okresie miałby wykonywać prace społeczne. Nastolatek przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Na etapie postępowania przygotowawczego zgodził się też na propozycję prokuratury.

W czwartek rozpoczyna się proces w tej sprawie. - Jeśli zostaną spełnione wymogi formalne do otwarcia przewodu sądowego, odczytany zostanie akt oskarżenia - mówi adwokat Mateusz Łątkowski, obrońca oskarżonego Patryka K.

Przypomnijmy, że sprawa pobicia Syryjczyka odbiła się szerokim echem nie tylko w lokalnych mediach, ale też ogólnopolskich. Pobitego mężczyznę odwiedził m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, a napastników potępił arcybiskup Stanisław Gądecki. W listopadzie miasto rozważało nawet domaganie się odszkodowania od sprawców pobicia. - Uważam, że możemy wycenić wszystkie korzyści, które mamy dzięki określonym akcjom promocyjnym, a także wydatki jakie ponosimy prowadząc stoiska promocyjne choćby w Stanach Zjednoczonych czy w Azji. Możemy też wycenić straty, które się wiążą z takim wydarzeniem jak ostatnie pobicie. Sprawcy są znani i jeśli zapadnie wyrok karny, nie ma przeszkód do tego by dochodzić od tych osób również odszkodowania za straty wizerunkowe - mówił Jacek Jaśkowiak.

Czy Twoim zdaniem państwo skutecznie przeciwstawia się aktom ksenofobii i rasizmu?

 • 0%
 • 0%
 • 0%
 • Aktualizacja
  czwartek, 25.02.2016 r., godz. 10.43
  Aktualizacja
  czwartek, 25.02.2016 r., godz. 10.43
  Proponowane kary dla dwóch napastników to 2 lata więzienia i 3000 złotych nawiązki dla Syryjczyka, a także 3 miesiące więzienia oraz rok prac społecznych i 3000 złotych nawiązki dla Syryjczyka. Prokuratura i oskarżeni zgadzają się co do wymiaru kary. Ostateczny wyrok poznamy w poniedziałek. Trzeci napastnik nie przyznaje się do winy - odbędzie się odrębne postępowanie.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
19.58 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro