Reklama
Reklama

Poznań: w miejscu kina "Słońce" powstanie nowy obiekt

fot. Inwestycje Wielkopolski / Ultra Architects
fot. Inwestycje Wielkopolski / Ultra Architects

W latach 20. XX wieku przy ulicy Plac Wolności w centrum Poznania otwarto kino Słońce, które mogło pomieścić 1600 widzów. Obiekt posiadał nawet własną elektrownię, która zapewniała mu dostawy prądu. W najbliższym czasie w miejscu kina powstanie nowy budynek.

Kino Słońce działało przy Placu Wolności 6 i jak na tamte czasy powstało w ekspresowym tempie - w pół roku. Otwarcie odbyło się w grudniu 1927 roku, a na widowni mogło zasiąść nawet 1600 osób. Obiekt naszpikowany był nowoczesną technologią - miał m.in. klimatyzację, a także organy koncertowe Wurlitzera. Aby uniknąć problemów z ewentualnymi dostawami prądu zostało wyposażone w elektrownię. W chwili otwarcia kino było najnowocześniejszym obiektem tego typu w kraju, a nie szczędzono też na jego promocję - ulotki reklamowe trafiały do poznaniaków m.in. z aeroplanu latającego nad miastem. Niestety kino zostało zniszczone w trakcie II wojny światowej.

Wkrótce miejsce, w którym kiedyś znajdowało się kino, ma się zamienić w nowoczesny obiekt mieszkalno-biurowo-usługowy. O sprawie napisała w ubiegłym tygodniu Gazeta Wyborcza, a projekt zaprezentowano m.in. w ostatni weekend na Targach Mieszkań i Domów, które odbywały się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Obiekt będzie się składać z dwóch części - od strony Placu Wolności jego głównym trzonem będzie kamienica pod numerem 6, która zostanie przebudowana i wyremontowana. Najwięcej dziać się będzie jednak w podwórzu - pomiędzy Placem Wolności i ulicą Święty Marcin. Tam powstaną dwa obiekty połączone szklanymi łącznikami. We wszystkich częściach obiektu łącznie znajdować się będzie ponad 130 lokali - mieszkalnych, ale też usługowych czy biurowych. Projekt powstał w pracowni Ultra Architects. Budynki w najwyższym miejscu mają mieć 5 kondygnacji. Zaplanowano też część podziemną - m.in. z parkingiem i rowerownią.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydłuża czas ostrzeżenia i podnosi stopień zagrożenia
1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro