Reklama
Reklama

Nie chciał leczyć gruźlicy. Sąd skazał go na więzienie

fot. Łukasz Ogrodowczyk, archiwum
fot. Łukasz Ogrodowczyk, archiwum

Ponad dwa lata rodzina i pracownicy opieki społecznej usiłują nakłonić 54-letniego mężczyznę do podjęcia leczenia zdiagnozowanej u niego gruźlicy. Chory nie reaguje jednak na prośby, a sąd skazał go za to na karę więzienia.

O sprawie pisze Gazeta Wyborcza. Przypadłością mężczyzny zajęła się prokuratura, a następnie sąd. Za narażanie zdrowia bliskich, w tym dzieci, został on skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Wyrok nakazywał jednak podjęcie leczenia. Skazany to zignorował, więc sąd odwiesił kare.

Mężczyzna złożył an tę decyzję zażalenie. - Skazany nie podjął leczenia w rozumieniu konwencjonalnym. Ale leczył się w domu metodami niestandardowymi, a medycyna niekonwencjonalna jest coraz bardziej popularna - mówiła przed wrocławskim sądem okręgowym jego obrończyni. Dodawała, że jej klient nie był świadomy jak groźna jest ta choroba.

Sąd nie przychylił się jednak do tej argumentacji i utrzymał wyrok w mocy. W uzasadnieniu zwrócono uwagę, że zarzutów nie postawiono nastolatkowi, tylko dorosłemu człowiekowi doskonale zdającemu sobie sprawę z zagrożenia. Podkreślono także, że mężczyzna dostał szansę na rehabilitację (zawieszenie kary), jednak z tego prawa świadomie nie skorzystał.

Mężczyzna wciąż ma szansę na uniknięcie odsiadki. Musi jednak podjąć leczenie i zwrócić się do sądu I instancji z prośbą o odroczenie wyroku do czasu jej zakończenia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro