Reklama
Reklama

W marcu premiera filmu "Smoleńsk". 5 milionów złotych od tajemniczych inwestorów

TU-154, który uległ katastrofie fot. wikipedia commons

Film o katastrofie smoleńskiej trafi do kin w marcu 2016 roku. Produkcję udało się dokończyć m.in. dzięki finansowaniu społecznościowemu i wsparciu anonimowych inwestorów, którzy przekazali 5 milionów złotych. Obecnie trwa postprodukcja.

Zdjęcia zakończono w czerwcu, a premiera "Smoleńska" zapowiadana była na październik. Ostatecznie zdecydowano się na jej przesunięcie. - Nie chcieliśmy wchodzić w kontekst kampanii wyborczej, ale przesunęliśmy premierę także z przyczyn produkcyjnych. O zakończenia zdjęć do premiery mija zwykle od pół roku do roku - powiedział na łamach dziennik.pl Maciej Pawlicki, producent filmu.

W styczniu rusza miejski program Kawka Bis! To ostatni moment na wymianę kopciucha. Na mocy uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z nich będzie karane. Więcej informacji na: poznan.pl/kawka
REKLAMA

Fundusze na realizację produkcji zbierano m.in. na stronie www.fundacjasmolensk2010.pl. Koszt powstania filmu to 9,5 miliona złotych. Wsparcie od indywidualnych darczyńców było bardzo ważne, ale nie decydujące. - Co było momentem przełomowym? Na pewno wsparcie dużych graczy. Tajemniczy inwestorzy zaoferowali łącznie 5 mln złotych - twierdzi Barbara Sowa z dziennik.pl.

Producenci filmu nie podają nazw firm, które zainwestowały pieniądze. Wiadomo za to, że do zamknięcia budżetu wciąż brakuje ok. 1,3 miliona. To nie powinno być jednak problemem: politycy PiS deklarują bowiem wsparcie ze środków publicznych.

Reżyserem jest Antoni Krauze. Film nie dostał dofinansowania z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a członkowie jej komisji zarzucali mu m.in. antyrosyjskość. Produkcja opowiada o losach młodej dziennikarki, nie zgadzającej się z oficjalnymi ustaleniami dotyczącymi katastrofy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-2℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
13.37 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro