Reklama
Reklama

Poznań: szczepienie zwiększy szansę na przyjęcie dziecka do przedszkola?

Radni z Częstochowy przyjęli uchwałę, która daje dzieciom z kompletem obowiązkowych szczepień więcej punktów w rekrutacji do przedszkola. Przepisy podważa wojewoda, ale pojawia się pytanie czy takiego zapisu nie wprowadzą radni z innych miast. Rozważano to również w Poznaniu.

Szczepienia to zawsze temat bardzo kontrowersyjny. Dla jednych szczepienie dziecka przeciw chorobom jest oczywistością - zdaniem rodziców wybierających tę opcję oraz lekarzy, szczepionka zwiększa odporność maluchów. Są jednak przeciwnicy szczepień, którzy twierdzą, że te są niebezpieczne.

Radni miejscy z Częstochowy już jakiś czas temu przyjęli uchwałę, która daje dzieciom z kompletem obowiązkowych szczepień więcej punktów w rekrutacji do publicznego przedszkola. Wojewoda śląski podważył przyjęte przepisy, a o tym czy naruszają one zasady równości i wolnego wyboru zdecyduje Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Mimo to kolejne miasta rozważają, czy nie wprowadzić takiego zapisu w przepisach.

I w Poznaniu zastanawiano się nad takim rozwiązaniem. Wątpliwości prawne sprawiły jednak, że Wydział Zdrowia na razie zrezygnował z takiego pomysłu. - Sprawa jest bardzo kontrowersyjna - mówi Bartosz Zawieja, radny PO z Komisji Oświaty Rady Miasta. - Każdy rodzic powinien mieć prawo wyboru w tym temacie - dodaje.

W Polsce coraz częściej zdarzają się przypadki, gdy rodzice odmawiają szczepienia swoich dzieci. W 2013 roku odnotowano 500 przypadków w skali całego kraju. W 2014 roku było ich już 2000. Za niedopełnienie obowiązku szczepienia dzieci można zostać ukaranym karą w wysokości nawet 10 tysięcy złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
26℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
28.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro