Reklama
Reklama

Poznań jak więzienie? "Wszystko malują na grafitowo"

Radny PiS Michał Grześ przygotował interpelację, w której zwraca się do prezydenta Poznania z prośbą o... przedstawienie wykształcenia i dorobku zawodowego plastyka miejskiego Piotra Libickiego. Sugeruje, że przez decyzję Libickiego o malowaniu elementów infrastruktury na kolor grafitowy, Poznań zamienia się w więzienie.

Radny Prawa i Sprawiedliwości Michał Grześ w ubiegłym tygodniu złożył w Urzędzie Miasta interpelację, w której domaga się "przedstawienia informacji na temat wykształcenia jakie posiada plastyk miejski i jego dorobku zawodowego". Powód? "Kuriozalna decyzja" Piotra Libickiego dotycząca "zamiany wizerunku miasta Poznania na Zakład Karny Poznań".

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Grześ w interpelacji tłumaczy, że coraz więcej elementów infrastruktury w mieście jest przemalowywanych na kolor grafitowy. - Ostatnio żółte słupki ostrzegające przed wjazdem do Tunelu Łomżyńskiego zostały przemalowane na ciemny grafit. Słupki te miały ostrzegać samochody na pieszojezdni zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych przed wjazdem na przystanek tramwajowy lub do tunelu. Pomalowane na żółto spełniały swoją rolę - były widoczne z daleka. Teraz pomalowane na ciemny grafit są niewidoczne. Nie jest bezpiecznie w tych miejscach - zauważa Grześ.

Kolor zmieniają nie tylko słupki, ale też m.in. kosze na śmieci i słupy trakcyjne. - Dlaczego nigdy nie dokonano symulacji wyglądu ulic miasta w nowych barwach? Dlaczego nie skonsultowano koloru z mieszkańcami - dopytuje radny.

Piotr Libicki tłumaczy, że jest historykiem sztuki i ma bardzo bogate CV. Jego zdaniem szarość infrastruktury to właściwy wybór. - Elementy infrastruktury są konieczne, ale nie mają być elementem pierwszoplanowym - tłumaczy. - One mają być dyskretnie obecne - dodaje.

Czy łączenie szarego koloru z więzieniem jest zasadne? Dziennikarz Telewizji WTK odwiedził we wtorek poznański areszt śledczy i... szarości jest tam niewiele. Dominują stonowane barwy - jest więc dużo beżu, ale jest też zieleń. - Naszą rolą jest zmniejszanie napięć wynikających z pobytu w izolacji, co przekłada się na komfort naszej pracy i bezpieczeństwo - wyjaśnia kpt. Jan Kurowski, rzecznik aresztu śledczego w Poznaniu. Kolory ścian są tu więc bardzo istotne.

Radny Grześ może mieć jednak rację w kwestii bezpieczeństwa. - Dobrym rozwiązaniem jest, dla poprawy bezpieczeństwa, by słupki miały kolor biało-czerwony - przyznaje Józef Klimczewski, naczelnik poznańskiej drogówki. Dopuszcza się jednak również kolor grafitowy i to właśnie on będzie widoczny na nowych i odnawianych elementach poznańskiej infrastruktury.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
19.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro