Ostatni dzień przed PEKA: jak obsłużyć czytnik?
Już we wtorek w Poznaniu zacznie działać system PEKA na przejazdy komunikacją miejską. Wielu pasażerów zdążyło się już przyzwyczaić do widoku czytników kart w autobusach i tramwajach, ale dla niektórych wciąż są one pewną nowością. Jak je obsługiwać?
Od miesięcy Poznań przygotowuje się do wprowadzenia systemu Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej. "Wielka chwila" nadejdzie już we wtorek, 1 lipca. Czasu na rozwianie ewentualnych wątpliwości jest więc niewiele.
O najważniejszych informacjach związanych z wejściem w życie PEKA piszemy TUTAJ. Wśród innych ważnych wiadomości - osoby poruszające się komunikacją miejską pomiędzy strefami A, B i C posiadające bilet sieciowy tylko na jedną z tej stref również będą mogły zapłacić za swój przejazd przy użyciu PEKA. - Na karcie PEKA możesz mieć zarówno bilet okresowy oraz środki wpłacone na tPortmonetkę. Jeżeli posiadasz bilet okresowy np. na strefę A, a chciałbyś pojechać do strefy B korzystając z przejazdów jednorazowych z tPortmonetki przy wsiadaniu do pojazdu naciśnij przycisk +ABC następnie przyłóż kartę do czytnika. Przy wyjściu z pojazdu przyłóż kartę do czytnika, aby system pobrał opłatę za liczbę przejechanych przystanków poza zakresem obowiązywania Twojego biletu okresowego. Jeśli opłacasz przejazd przez strefy z tPortmonetki przykładasz kartę przy wejściu i wyjściu z pojazdu, a system pobiera opłatę za liczbę przejechanych przystanków - informuje Zarząd Transportu Miejskiego.
Nasz czytelnik ma jednak wątpliwości związane z opłatą naliczaną za konkretną liczbę przejechanych przystanków w tym wypadku. - Wsiadę do 719 na Ogrodach i będę jechał do Dąbrówki - 13 przystanków w strefie A i 12 przystanków w strefach B i C. ZTM nie potrafi odpowiedzieć ile zapłacę za te 12 przystanków poza strefą, bo nie wiadomo jak system liczy, czy liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, bo wtedy za 12 przystanków zapłacę 12*0,08=1,04 (bo pierwsze 13 mam opłacone biletem miesięcznym), czy po wyjeździe ze strefy A system zacznie liczyć od nowa i wtedy te 12 przystanków będzie kosztować 3,28 - pyta. Sprawę postaramy się wyjaśnić.
Kolejna ważna informacja to kwestia wymiany obecnie obowiązujących biletów papierowych. Jeśli ktoś posiada aktualne bilety papierowe, może z nich skorzystać jeszcze tylko... dzisiaj. Tracą ważność z dniem 1 lipca 2014. - Niewykorzystane bilety papierowe można wymienić w Punktach Obsługi Klienta ZTM na bilety papierowe z nowej taryfy, po uregulowaniu dopłaty - wyjaśnia ZTM.
System PEKA nie istniałby bez rozbudowanej sieci czytników, która pojawiła się w autobusach i tramwajach. Żeby poprawnie korzystać z systemu, trzeba wiedzieć jak taki czytnik obsłużyć. ZTM przygotował infografikę, na której wyjaśnia co oznaczają poszczególne "przyciski" na ekranie dotykowym czytnika.
Przyciskając "Stan karty" na ekranie dowiemy się jaki jest rodzaj posiadanego przez nas biletu, poznamy termin jego obowiązywania, a także dowiemy się ile pieniędzy mamy na tPortmonetce. Oczywiście po wciśnięciu przycisku trzeba przyłożyć kartę do czytnika.
Opcja "Transfer e-biletu" pozwala aktywować bilet lub doładowanie tPortmonetki opłacone przez internet. Po przyciśnięciu tego przycisku konieczne się wsunięcie karty PEKA do kieszonki w czytniku i poczekanie, aż na ekranie pojawi się odpowiedni komunikat (z potwierdzeniem doładowania karty).
Jeśli poruszamy się między różnymi strefami (A, B lub C), a mamy wykupiony tylko bilet na strefę np. A, musimy przy wejściu do pojazdu wybrać opcję "+ABC" na ekranie i przyłożyć kartę do czytnika. Po opuszczeniu strefy opłaconej biletem sieciowym, opłata za przejazd zostanie pobrana z tPortmonetki.
Przyciski "+N" oraz "+U" będą potrzebne osobom, które podróżują komunikacją miejską z towarzyszami. Jeśli mamy kartę imienną i jedziemy z osobą towarzyszącą, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk (N to bilet normalny, a U ulgowy) tyle razy, ile biletów chcemy kupić, a następnie przyłożyć kartę do czytnika. Jeśli mamy kartę na okaziciela - musimy tak postąpić nawet w przypadku przejazdu tylko posiadacza karty. Jeśli korzystamy z tPortmonetki, mamy kartę imienną PEKA i podróżujemy sami, nie musimy wciskać tych przycisków - wystarczy przyłożenie karty do czytnika przy wejściu do i wyjściu z pojazdu, by z naszego konta zniknęła odpowiednia opłata za przejazd.
Najpopularniejsze komentarze