Reklama

Projekt poznańskiej spalarni śmieci uznany za najlepszy na świecie

Tak ma wyglądać spalarnia | fot. A. Dąbek, J. Potok
Tak ma wyglądać spalarnia | fot. A. Dąbek, J. Potok

Projekt poznańskiej spalarni śmieci, która powstaje w sąsiedztwie elektrociepłowni Karolin, został uznany za najlepszy pionierski projekt w formule partnerstwa publiczno-prywatnego na świecie w 2013 roku.

W kwietniu 2013 roku podpisano umowę pomiędzy miastem i inwestorem na budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (czyli krócej ujmując spalarni). Spalarnia powstanie na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Będzie to największa w Polsce inwestycja tego typu. Zgodnie z umową miasto przeznacza pod obiekt teren i zapewnia do niego drogi dojazdowe. Spalarnia, której koszt budowy szacuje się na 725 milionów złotych, zostanie wybudowana ze środków SITA Zielona Energia i konsorcjum banków. Około 300 milionów złotych będzie pochodzić z unijnego dofinansowania.

Zimą 2014 roku wydano pozwolenie na budowę spalarni - nastąpiło to dwa miesiące przez terminem zakładanym w harmonogramie. Budowa mogła więc rozpocząć się szybciej niż planowano - ruszyła dokładnie 17 kwietnia. - Oczekuję, że partnerstwo Miasta Poznań i SITA Zielona Energia zda egzamin na kolejnym etapie jakim jest budowa instalacji i pozwoli na jej uruchomienie zgodnie z terminem - w listopadzie 2016 roku - wyjaśniał w maju Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. Spalarnia przez pierwszych 25 lat działania będzie eksploatowana przez SITA Zielona Energia.

Jeszcze w tym roku ma ruszyć przebudowa ulic w pobliżu spalarni. Inwestycja dotyczy przede wszystkim ulic Gdyńskiej i Bałtyckiej, a także dróg przyległych. W 2014 roku przeznaczono na nią około 17,5 mln złotych, w 2015 roku 20 mln, a w 2016 64 miliony złotych. Zgodnie z pierwotnym planem roboty mają się rozpocząć w trzecim kwartale 2014 roku.

Choć spalarnia jeszcze nie działa, już dostaje nagrody. W Londynie przyznano Partnership Awards dla najlepszych projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego na świecie, przyznawane przez wydawcę prestiżowych międzynarodowych czasopism tematycznych. To właśnie projekt poznańskiej spalarni został uznany za najlepszy pionierski projekt PPP na świecie w 2013 roku. - W uzasadnieniu podkreślono, że jest to największy dotychczasowy projekt PPP w Polsce. Jednocześnie jest jednym z pierwszych na świecie przykładów połączenia funduszy UE z mechanizmem partnerstwa publiczno-prywatnego - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Poznańska inwestycja pokonała projekty takie jak m.in. budowa lotniska w Zagrzebiu, budowa elektrowni szczytowej w RPA czy budowa kompleksu sal koncertowych na wyspie Seguin w Paryżu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
71.70 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro