Reklama

Badania nad wpływem marihuany na organizm: zdaniem policji nielegalne

Jak już wcześniej informowaliśmy poznańska firma rozpoczęła rekrutację do swojego programu, w ramach, którego "pacjenci" będą mogli legalnie palić marihuanę dostarczaną przez instytut. Zdaniem policji takie działanie jest nielegalne.

Poznańska firma w kwietniu rozpoczęła rekrutację "pacjentów", którzy przez 10 lat będą regularnie palić marihuanę. Jak już informowaliśmy (tutaj) zainteresowanie tematem jest ogromne. Poznańska firma po wizycie inspektorów z Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej mogła rozpocząć przygotowania pola i pomieszczeń do uprawy.

Według założeń badania miały wykazać, jaki wpływ ma palenie marihuany na ludzki organizm - koncentrację, zdolności poznawcze. - Moim prywatnym zdaniem ten wpływ jest znacznie mniejszy niż się zakłada. Badania trwające krótko, takie wykazujące jak zachowuje się człowiek tuż po paleniu marihuany, są dosyć obszerne. Badań trwających 10 lat jeszcze nigdy nie przeprowadzano i uważam, że są potrzebne - mówił w rozmowie z epoznan.pl Maciej Kowalski z organizacji Wolne Konopie.

Zdaniem policji takie działanie jest bezprawne. Pojawiające się w ostatnim czasie informacje o uzyskaniu możliwości legalnego zażywania narkotyku do celów naukowych są nieprawdziwe. Jakikolwiek eksperyment naukowy polegający na udostępnianiu wytypowanym osobom marihuany i badaniu wpływu narkotyku na organizm człowieka jest nielegalny - informuje Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

W trosce o przestrzeganie obowiązującego porządku prawnego wielkopolscy policjanci uzyskali źródłowe informacje na temat planowanego przedsięwzięcia. Z tych informacji wynika, że poznańska firma badawcza nie ma żadnego zezwolenia do udostępniania narkotyku zakwalifikowanym do eksperymentu osobom. Żadna z tych osób nie ma także prawa do legalnego palenia marihuany w celach naukowych. Wszelkie tego typu działania mogą być zakwalifikowane, jako przestępstwo - dodaje Borowiak.

Należy przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem wprowadzanie do obrotu marihuany jest przestępstwem, za które grozi kara nawet do 10 lat więzienia. Za posiadanie zaś nawet niewielkiej ilości narkotyku grozi kara do 3 lat więzienia - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
7.11 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro