Stare ZOO ma 140 lat!
Dokładnie 140 lat temu działać zaczął poznański ogród zoologiczny. Tak zacne urodziny ZOO będzie świętować w maju, ale już teraz pokazujemy jak kiedyś wyglądało.
24 lutego 1874 roku otwarto poznański Ogród Zoologiczny, który jest jednym z najstarszych w Polsce i najstarszym w kraju działającym bez przerwy od momentu otwarcia. Ale aby ogród zaczął działać, musiały się pojawić zwierzęta. - Grupa przyjaciół, grywających w kręgle w restauracji nieistniejącego już dworca kolejowego (przy obecnej ul. Zwierzynieckiej), ofiarowała swemu "prezesowi" zwierzęta spotkane na ulicach Poznania: świnię, kozę, barana, kota, królika, wiewiórkę, gęś, kaczkę, kurę, pawia, a nawet tresowanego niedźwiedzia i małpkę - tłumaczą pracownicy Ogrodu Zoologicznego. - Menażerię umieścili potem w restauracyjnym ogródku "ażeby zwierzęta te eksponowano stale w ogrodzie, nie tylko dla rozrywki, lecz i dla pouczania oglądających je i ażeby ta, na razie skromna kolekcja, stała się zaczątkiem przyszłego zbioru zoologicznego" - dodają.
W sierpniu 1981 roku Stare ZOO osiągnęło obecne rozmiary po wykupieniu kolejnych działek w poprzednich latach. Na małej powierzchni, w niewielkich klatkach prezentowano 400 gatunków zwierząt. Niestety po I wojnie światowej w zniszczonym ogrodzie pozostało jedynie 75 gatunków zwierząt. Po chwilowym kryzysie ZOO zaczęło rozkwitać w latach 20- i 30-tych XX wieku. Po II wojnie światowej przyjmowało zwierzęta z ogrodów we Wrocławiu i Lesznie. W 1974 roku otwarto zupełnie nową część poznańskiego ogrodu, w pobliżu Jeziora Maltańskiego. Obecnie największą atrakcją Starego ZOO jest pawilon zwierząt zmiennocieplnych, w którym można oglądać m.in. warany z Komodo.
Oficjalne obchody 140-lecia poznańskiego ZOO odbywać się będą w maju. Właśnie wtedy planowana jest międzynarodowa konferencja naukowa dotycząca życia niedźwiedzi. W trakcie obchodów oficjalnie ma zostać otwarta niedźwiedziarnia w Nowym ZOO.
Najpopularniejsze komentarze