Reklama

Noc Muzeów już dziś!

fot. Sebastian Czopik
fot. Sebastian Czopik

W sobotę, 18 maja, w całej Polsce odbywać się będą wydarzenia w ramach "Nocy Muzeów", która w tym roku organizowana jest pod hasłem "Muzeum Utracone". Gdzie warto się wybrać?

Podczas 10 Nocy Muzeów w Poznaniu, która odbyła się rok temu, tłumy poznaniaków pojawiły się w 30 instytucjach kultury i placówkach edukacyjnych oraz naukowych. Najwięcej zwiedzających przyciągnęło Centrum Kultury Zamek z wystawą "World Press Photo".

W tym roku może być podobnie. W Poznaniu przygotowano bowiem szereg atrakcji dla mieszkańców. - Noc Muzeów zrodziła się we Francji i jest to po prostu rodzaj prezentu, który muzealnicy z okazji Dnia Muzealnika przypadającego 18 maja. To najpiękniejszy prezent jaki możemy dać gościom - otworzyć dla nich wszystkie przestrzenie muzealne bezpłatnie - mówi Aleksandra Sobocińska z Muzeum Narodowego w Poznaniu. - Każde muzeum, które nie ma gości, które nie ma dialogu między dziełem sztuki, a odbiorcą, jest martwe. W związku z tym jak widzimy te nieprzebrane tłumy, które nocą odwiedzają muzeum po to, żeby się mądrze zabawić, jest to dla nas największa radość - dodaje.

Co będzie można zobaczyć w ramach Nocy Muzeów? Hasłem przewodnim tegorocznej edycji imprezy jest "Muzeum Utracone". - Ideą jest pokazanie utraconych dzieł, idei, kontekstów z różnego punktu widzenia. Dzieł utraconych i uzyskanych, znaczeń i idei, które bądź to uległy zapomnieniu, bądź fizycznemu zniszczeniu, a dzięki staraniom i często żmudnej pracy udało się przywrócić pamięć o nich - "utraconych" - wyjaśniają organizatorzy.

W Poznaniu swoje przestrzenie bezpłatnie udostępnią zwiedzającym muzea i galerie. Ekspozycje będzie można zwiedzać przeważnie od 17.00 do 1.00 w nocy. W Galerii Sztuki Starożytnej będzie można zapoznać się z historią Steli marmurowej z Tazos, Gabinet Numizmatyczny zaprasza na prezentację o monetach i medalach zrabowanych podczas II wojny światowej z Muzeum Wielkopolskiego i PTPN. W Gabinecie Rycin prezentowane będą drzeworyty i grafiki (wszystko w ramach Galerii Malarstwa i Rzeźby). Również w Galerii Malarstwa i Rzeźby będzie można zobaczyć wystawy - m.in. Plakaty Ralpha Schraivogela oraz "Co ma koronka do wiatraka? Niderlandy".

W swoje progi zaprasza Wielkopolskie Muzeum Wojskowe z prezentacją zbiorów utraconych i pokazem fotografii ekspozycji WMW w drugiej siedzibie muzeum, otwartej w 1923 roku. Nie zabraknie tu członków grup rekonstrukcyjnych.

Muzeum Etnograficzne oferuje spacer w przeszłość dzięki fotografiom z lat 1911-1938. Chętni będą mieli możliwość wykonania samodzielnie etnobiżuterii oraz dowiedzenia się jak wykonać ciekawe przedmioty z wełny. Zaplanowano też m.in. prezentację ludowych zespołów i solistów.

W Ratuszu (Muzeum Historii Miasta Poznania) będzie można dowiedzieć się jak przerobione zostały wnętrza tego budynku na przestrzeni lat. Na prezentacji multimedialnej pokazane zostaną zmiany w mieście - zobaczymy zdjęcia sprzed lat i dziś.

Tradycyjnie w Nocy Muzeów uczestniczy CK Zamek. Poznaniacy za pół ceny będą mogli zobaczyć wystawę World Press Photo, a także bezpłatnie zapoznają się z przebudowaną Salą Wielką. Również bezpłatne będą spektakle dla najmłodszych Teatru Wariate pt. "O Królewsko-Cesarskim Trakcie w jednym akcie". W Kinie Pałacowym odbędzie się Noc Filmów z najgłośniejszymi polskimi filmami ostatnich miesięcy. Bilety kosztują 10 złotych.

Niezwykłą noc będzie można spędzić na Cytadeli, w Muzeum Uzbrojenia. Wszyscy chętni od 16.00 będą mieli okazję wejść do czołgu i transportera pływającego, sprawdzić ile waży pocisk czołgowy, a także zobaczyć umundurowanie żołnierzy m.in. 82 Dywizji Powietrznodesantowej i Wojska Polskiego z września 1939 roku. Wielkopolskie Towarzystwo Techniki Militarnej zaprezentuje zabytkowe pojazdy militarne.

Do siebie zapraszają też Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Archeologiczne (impreza pod hasłem "Noc z Inkami"), Muzeum Archidiecezjalne, Salon Muzyczny Muzeum Feliksa Nowowiejskiego, Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK czy IPN (m.in. pokazy bajek z okresu PRL). A to tylko część miejsc, które można odwiedzić w sobotę.

Nie tylko w Poznaniu odbywać się będzie Noc Muzeów. W Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie odbędzie się "Spotkanie z Panem Tadeuszem", podczas którego będzie można zobaczyć rękopis dzieła. Każdy chętny będzie mógł spróbować mickiewiczowskich propozycji kulinarnych. Można również wybrać się do Zamku w Gołuchowie. Wnętrze nie będzie dostępne, ale za to możliwe będzie spacerowanie po parku w okolicy zamku, który ma być oświetlony.

Noc Muzeów 2013 w Poznaniu odbywa się pod patronatem epoznan.pl. Szczegóły znajdziecie w naszym kalendarium.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro