Reklama

U franciszkanów powstaje największy ruchomy żłóbek

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

W kościele przy placu Bernardyńskim powstaje ruchomy żłóbek największy w Polsce, a prawdopodobnie również w Europie. Uzupełnianą każdego roku o nowe elementy konstrukcję można będzie oglądać przez kilka najbliższych tygodni.

Każdego roku w kościele franciszkanów w Poznaniu pojawia się rekordowo duży żłóbek. Trwają prace przy jego budowie. W szopce co roku znajduje się około 200 figur. Najstarsze z nich pochodzą z lat 50-tych XX wieku. Najmniejsza figurka ma 20 cm wysokości - to owieczka. Największy jest święty Józef - ma 180 cm.

Większość postaci w żłóbku jak zwykle jest ruchoma. Makieta tradycyjnie prezentuje scenę narodzenia Jezusa, każdego roku pojawiają się jednak nowe elementy. W roku 2010 na "niebie" przy żłóbku można było zobaczyć konstelację gwiazd widzianych w Betlejem w chwili narodzenia Chrystusa. Ten element pojawi się również w tym roku.

Żłóbek w kościele franciszkanów ma około 27 metrów głębokości i 16 metrów wysokości. Całość waży blisko 5 ton i zostanie odsłonięta podczas Pasterki. W Poznaniu żłóbek powstaje od lat 50-tych ubiegłego wieku.

W Europie ta tradycja ma kilkaset lat. Zbudowanie pierwszego żłóbka przypisywane jest Św. Franciszkowi z Asyżu. W 1223 r. ustawił on we włoskim mieście Greccio wyobrażającą Grotę Betlejemską stajenkę ze żłobkiem, biblijnymi postaciami i zwierzętami. Ten prosty przekaz trafił do wiernych. Dziś szopki zobaczyć można w każdej parafii.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia!
15℃
3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
9.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro