Warta: chcą pogłębić koryto rzeki, by po niej żeglować
Zakończyły się konsultacje społeczne na temat rozwoju Warty w naszym mieście. Za trzy miesiące do Urzędu Miasta trafi kompleksowa koncepcja zagospodarowania terenów położonych nad poznańskimi brzegami Warty. W propozycjach jest m.in. pogłębienie koryta rzeki za 4 miliony złotych.
Przez kilka ostatnich miesięcy w Poznaniu prowadzone były konsultacje społeczne na temat rozwoju terenów nadwarciańskich. Brali w nich udział eksperci, organizacje społeczne i mieszkańcy. - Ostateczny projekt ma być gotowy w październiku - mówi Szymon Prymas z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM.
Już na początku tego roku pojawiły się pierwsze założenia projektu. Wśród nich jest osiedle mieszkaniowe wraz z mariną - Portowo w starym porcie rzecznym na Starołęce. Mają się tam pojawić nie tylko mieszkania, ale też kawiarnie, plaża i place zabaw dla najmłodszych. Dawny port ma ponownie stać się prawdziwą przystanią. Rozpoczęcie pierwszych etapów tej inwestycji planowane jest na przyszły rok.
To pierwsza, ale nie ostatnia propozycja upubliczniona w ramach konsultacji. Zdaniem Partnerstwa na Rzecz Warty koncepcja nie jest gotowym przepisem na zagospodarowanie terenów położonych nad Wartą. To raczej zbiór pomysłów, które mogą pomóc ten cel osiągnąć.
Najnowsze z nich związane są z żeglownością Warty. - Już teraz widać, że dwa pomosty tworzące przystań, którą przygotowaliśmy, cieszą się sporym zainteresowaniem. Motorowodniacy, którzy zapewniają poznaniakom możliwość wypożyczenia łódek na Warcie muszą ściągać posiłki, bo zainteresowanie pływaniem po rzece jest ogromne. W ostatnich dniach po Warcie pływała też barka. To wszystko pokazuje, że żeglować po Warcie można, ale pomysły w ramach konsultacji pokazują, jak to żeglowanie ułatwić - mówi Prymas.
Pierwsza opcja zakłada pogłębienie koryta Warty. Jego koszt to około 4 milionów złotych. Co dwa lata trzeba by dodatkowo wykładać kolejny milion na dodatkowe prace. Alternatywną opcją jest budowa jazu na rzece, który piętrzyłby wodę. Tutaj koszty są znacznie większe - to około 160 milionów złotych.
Nie wiadomo, czy inwestycje zostaną zrealizowane. - Wraz z opracowaniem koncepcji pojawią się kalkulacje finansowe na temat opłacalności tych przedsięwzięć. Pierwsze już zostały przygotowane i są optymistyczne. Wynika z nich, że miasto byłoby na plus. Naszym celem jest aktywizacja terenów nadwarciańskich. To dla nas spora szansa - kończy.
Na pełną koncepcję z pomysłami na zagospodarowanie rzeki poczekamy do października.
Najpopularniejsze komentarze