Reklama
Reklama

Motocykliści w mieście: przestrzegają przepisów?

W sobotę w Poznaniu oficjalnie rozpoczęto sezon motocyklowy. Na Polanę Harcerza w okolicach Jeziora Maltańskiego zjechały setki miłośników jazdy na dwóch kółkach. Nie mają taryfy ulgowej - podobnie jak kierowcy i piesi muszą przestrzegać przepisów i dbać o bezpieczeństwo.

Choć oficjalne rozpoczęcie sezonu motocyklowego w Poznaniu odbyło się dopiero w sobotę, 21 kwietnia, amatorzy jazdy na dwóch kółkach już w marcu pojawili się na drogach. I już w marcu były pierwsze ofiary. W miejscowości Zielonowo zginał 26-letni motocyklista. 25-latek stracił życie na drodze wojewódzkiej nr 181.

Groźnie wyglądające zdarzenia z udziałem motocykli nie omijały też Poznania. W sobotę, 14 kwietnia, motocykl zderzył się z samochodem osobowym na ulicy Głogowskiej. Motocyklistę odwieziono do szpitala. Nie oznacza to jednak, że winę za wszystkie wypadki z udziałem motocykli ponoszą osoby na nich siedzące.

- Podstawową zasadą o jakiej muszą pamiętać wszyscy uczestnicy ruchu, bez względu na to, czy są pieszymi, czy kierowcami, jest zasada ograniczonego zaufania - wyjaśniał w rozmowie z nami kilka tygodni temu Ryszard Fonżychowski, prezes Stowarzyszenia Droga i Bezpieczeństwo.

- Motocyklistów nie można generalizować. Wielu z nich to zacni ludzie, którzy nie mają problemów z przestrzeganiem zasad ruchu drogowego. Znają zasady pierwszej pomocy, coraz częściej jeżdżą w kamizelkach odblaskowych, przez co są lepiej widoczni. Policjanci nie są przeciwni motocyklistom. Z wieloma współpracujemy - tłumaczył nam asp.sztab. Maciej Bednik z Wydziału Ruchu KWP w Poznaniu.

Motocykliści coraz częściej organizują akcje charytatywne, prowadzą zbiórki krwi. Chcą, by postrzegano ich w pozytywnym świetle (przykładem może być akcja Motoserce). Mimo to, zawsze znajdzie się ktoś, kto zamiast pomagać w kształtowaniu dobrego wizerunku, po prostu go niszczy. - Coraz więcej osób stać na to, by kupić sobie szybki motor. Brak doświadczenia robi swoje - zauważa Fonżychowski.W roku 2011 jako główne przyczyny wypadków policjanci wymieniali niedostosowanie prędkości do panujących warunków, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Dotyczy to zarówno motocyklistów, jak i kierowców.

W Poznaniu do jednego z najtragiczniejszych wypadków z udziałem motocyklistów doszło na ulicy Zamenhofa w 2011 roku. Dwa motory ze sporą prędkością uderzyły w dostawczy samochód marki Iveco. Motocykliści zginęli na miejscu.

Czy motocykliści na poznańskich ulicach przestrzegają przepisów?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na drogach! Ostrzeżenie przed oblodzeniem także dla Poznania
4℃
0℃
Poziom opadów:
2.4 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro