Reklama
Reklama

28 nowych willi miejskich przy Rezerwacie Żurawiniec?

fot. WTK Play

Deweloper zapowiada budowę kolejnych domów bezpośrednio przy rezerwacie przyrody Żurawiniec. W przypadku zablokowania tej inwestycji przez miasto, zapowiada, że zażąda 60 mln odszkodowania.

Rezerwat Żurawiniec to jeden z dwóch rezerwatów przyrody leżących w granicach Poznania. Założony został w 1959 w celu ochrony znajdującego się na jego terenie torfowiska. Dziś rezerwat otoczony jest intensywną zabudową, a deweloperzy wdzierają się również na jego teren.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA


- Kolejne osiedla tutaj powodują, że właściwie ostatnie już naturalne spływy wody są zatamowane. To wszystko powoduje, że za dziesięć, dwadzieścia lat Żurawiniec padnie i będzie się nadawał tylko do wycięcia - mówi Adam Szabelski z Rady Osiedla Naramowice.

Do tej pory miasto sprzeciwiało się powstaniu tutaj kolejnego osiedla, a sprawa trafiała do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które zgadzało się na zabudowę. Trzeci sprzeciw miasta został podtrzymany przez SKO, ale uchylił je Sąd Administracyjny.

- Zgodnie z polityką przestrzenną miasta, wyrażoną w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, jest to teren wyłączony z zabudowy
- twierdzi radny Łukasz Mikuła.

Problem powinien rozwiązać plan zagospodarowania przestrzennego, który definitywnie zakaże zabudowy w rezerwacie. Pracownicy Miejskiej Pracowni Urbanistycznej zapowiadają, że plan powstanie, ale ze względu na stopień skomplikowania procedury nie są w stanie podać konkretnych terminów.

Deweloper już dziś zapowiada, że w takim wypadku miasto zostanie zaskarżone za wyrządzoną szkodę finansową. Nieoficjalnie mówi się o kwocie nawet sześćdziesięciu milionów złotych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
5℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
40.75 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro