Reklama
Reklama

Arsenał: zobacz wyróżnione projekty

Pokazujemy 6 projektów nagrodzonych w konkursie na przebudowę Galerii Miejskiej Arsenał i Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego na Starym Rynku. Propozycje architektów były różne: od wznoszących się na słupach pawilonów, po przeszkolone, wysokie kamienice.

Zwycięski projekt na przebudowę Galerii Miejskiej "Arsenał" i Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego prezentowaliśmy już w sobotę, niedługo po ogłoszeniu wyników konkursu. Teraz pokazujemy więcej jego wizualizacji, a także konkurencyjne prace, za które jury konkursowe przyznało nagrody i wyróżnienia.

Realizowany ma być projekt nr 24 z pracowni BWP Wojciecha Polaka, który otwiera galerię wizualizacji pod artykułem. - Praca ta otrzymuje nagrodę za prosty i konsekwentny układ funkcjonalno-przestrzenny zespołu - uzasadniał ten werdykt podczas ogłaszania wyników prof. Krzysztof Ingatrden, przewodniczący sądu konkursowego. Architekci zaproponowali ażurową elewację i przesuwane ściany, które w odpowiedniej konfiguracji mogą utworzyć zadaszenie nad znajdującym się pomiędzy pawilonami galerii i muzeum pasażem.

Pokazane powyżej żółte wnętrze to część wyróżnionego projektu nr 7 autorstwa konsorcjum pracowni architektonicznych z Poznania. Ten, jak i 51 z 52 nadesłanych prac, pozostanie tylko komputerową wizją. Zamówienie na stworzenie projektu budowlanego dostał zespół Wojciecha Polaka. Kiedy doczekamy się jego realizacji? Na to pytanie próbował odpowiedzieć po ogłoszeniu wyników Andrzej Nowak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta: - Zupełnie luźno mówiąc, wydaje mi się, że najbliższe 2-3 lata powinny upłynąć na stworzenie projektu budowlanego, realizacyjnego.

A więc budowa może się rozpocząć za 3 lata, o ile w przeciążonym po organizacji Euro 2012 budżecie miasta uda się wygospodarować na ten cel pieniądze. Zdaniem Miejskiej Konserwator Zabytków Marii Strzałko, konkurs wcale nie musi zamykać dyskusji o przebudowie Arsenału. Jej zdaniem, miasto powinno jeszcze skonsultować zwycięską koncepcję architektoniczną z poznaniakami: - Nawet byłaby byłabym za tym, żeby zrobić makietę, i to taką 1 : 1, i wtedy można dyskutować. Obudować budynek nową elewacją. Na świecie się tak robi - tłumaczy Maria Strzałko.

Oto wyniki konkursu na przebudowę Arsenału i muzeum wojskowego, zainicjowanego przez Radę Miasta Poznania i zrealizowanego przez Galerię Miejską Arsenał we współpracy z poznańskim oddziałem SARP:

I nagroda 80 000 zł - praca nr 24 (projekt przeznaczony teraz do dopracowania i realizacji)
BWP Wojciech Polak, Zalasewo
projektanci: Wojciech Polak, Barbara Walkiewicz, Mikołaj Cendlak

II nagroda 40 000 zł - praca nr 50
NUA Studio Szymon Gic, Poznań
projektanci: Jolanta Olek, Jakub Bogacki, Jurjen J.H. de Gans, Michał Gic, Szymon Gic

III nagroda 20 000 zł - praca nr 13
Prosto Architekci, Września
projektanci: Joanna Grześkowiak, Maciej Gierwielaniec, Bartosz Gierwielaniec

Wyróżnienie 10 000 zł - praca nr 7
konsorcjum pracowni z Poznania
"Poznań - Projekt" - Pracownia Architektoniczna S.C.
mode:lina architektura & consulting
AREN Architects
projektanci: Ewa Pawlicka - Garus, Lidia Jeżak, Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Maciej Bilski, Michał Szymankiewicz, Paweł Garus

Wyróżnienie 10 000 zł - praca nr 48
Studio ADS sp. z o.o., Poznań
projektanci: Mariusz Sawicki, Piotr Z. Barełkowski, Michał Balas, Marek Kruszewski, Wojciech Gonet, Ireneusz Smól, Karol Woltman, Maria Przewoźniak-Gruszecka, Piotr Boroń

Wyróżnienie 10 000 zł - praca nr 36
Marek Budzyński - Architekt Sp. z o.o., Warszawa
projektanci: Marek Budzyński, Zbigniew Badowski, Krystyna Hmurzyńska, Krzysztof Guraj, Mariusz Blechar, Jolanta Bokowy

Który projekt przebudowy Arsenału podoba Ci się najbardziej?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejny dzień z ostrzeżeniami IMGW. Również dla Poznania!
24℃
16℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro