Reklama
Reklama

Dziki w mieście: odstrzelono 35 zwierząt

Od grudnia w okolicach Poznania odbywa się odstrzał dzików, który miał ograniczyć wchodzenie tych zwierząt na tereny miejskie. Mimo to, do redakcji docierają kolejne zdjęcia dzików szukających pożywienia.

Dziki biegające na os. Dębina, a także przy leśniczówce na Dębcu - takie zdjęcia dotarły do redakcji w niedzielę. Czy problem dzików w Poznaniu wciąż jest poważny?

Rozmawiamy na ten temat z Maciejem Kubiakiem z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta w Poznaniu. Odstrzał dzików, który prowadzimy w okolicach Poznania już od grudnia, całkowicie rozwiązał problem mieszkańców Naramowic - informuje. Część dzików została tam odstrzelona, a część wróciła do swojego naturalnego środowiska.

Zdaniem Kubiaka na Dębcu jest trudniej. Dziki bytowały na terenach, które obecnie są zalane przez wody Warty - dodaje. Musiały opuścić swoje naturalne środowisko właśnie przez wodę. Obecnie prowadzimy akcję ich dokarmiania, które tym samym spowoduje, że wywabimy zwierzęta z os. Dębina do lasu. Następnie zostaną odstrzelone - zapewnia.

Oczywiście odstrzał odbywa się w ramach prawa, dlatego nie będziemy strzelać do loch - mówi Kubiak. Jeśli znajdziemy lochę, będziemy się starać ją wywieźć daleko do lasu, by więcej nie wchodziła na tereny zabudowane. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość. Woda na Dębinie powoli opada i dziki same będą się cofać do lasu.

WZKiB współpracuje ze Strażą Miejską w kwestii dzików. W weekend otrzymaliśmy od Straży Miejskie informacje na temat dzików, dlatego akcja będzie się odbywać z większym nasileniem - zapewnia Kubiak. Trzeba jednak przyznać, że obecnie pojawienie się dzików jest traktowane jako atrakcja, a nie jako potencjalne zagrożenie, jak to było jeszcze w grudniu i styczniu - kończy.

W sumie w ramach odstrzału od grudnia w okolicach Poznania zabito 35 dzików.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
24℃
13℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
19.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro