Reklama

Zasypane podziemia Fortu Winiary

fot. Adam M.
fot. Adam M.

Prezentujemy kolejne zdjęcia niedostępnej dziś części Fortu Winiary, które przysłali do nas czytelnicy. Fortyfikacje na Cytadeli były systematycznie rozbierane do lat sześćdziesiątych XX wieku. Ich podziemia wciąż jednak kryją wiele tajemnic.

Fort Winiary był największym fortem artyleryjskim w Europie. Został zbudowany przez Prusaków na Wzgórzu Winiarskim w latach 1828-1842. Był później wielokrotnie modernizowany. Autorem pierwszego projektu był berliński architekt Johann Leopold Ludwig von Brese-Winiary.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Fort na dzisiejszej Cytadeli stanowił główny punkt Festung Posen, fortecy obejmującej przez część XIX wieku cały ówczesny Poznań. Władze pruskie wychodziły wtedy z założenia, że aby wygrać kolejną wojnę w Europie Środkowo-Wschodniej, trzeba będzie tak jak Napoleon przejść przez Polskę. W razie ewentualnej wojny z Rosją, warowny Poznań miał być dla jej wojsk przeszkodą nie do zdobycia. Umocnienia wstrzymały jednak na kilkadziesiąt lat rozwój przestrzenny Poznania. Stolica Wielkopolski zaczęła się gwałtownie rozwijać dopiero pod koniec XIX wieku, gdy ostatecznie zmieniły się techniki prowadzenia wojny i Niemcy uznali, że dalsze utrzymywanie poznańskich umocnień nie jest im już potrzebne.

Fort Winiary funkcję obronną do końca II wojny światowej. W latach międzywojennych stacjonowali w nim polscy żołnierze. Później stanowił ostatni punk oporu armii niemieckiej w Poznaniu w 1945 r.. Został zdobyty przez Sowietów 23 lutego, w 27. rocznicę utworzenia Armii Czerwonej. Podczas walk mocno ucierpiał. Jego ruiny były później systematycznie rozbierane po wojnie, głównie w celu pozyskiwania cegieł dla powojennej odbudowy Poznania i Warszawy. Cytadela została ostatecznie oczyszczona z fortyfikacji w latach sześćdziesiątych XX wieku i przekształcona w Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.

Pozostałości Fortu Winiary wciąż rozpalają wyobraźnię poznaniaków. W niedzielę ponad 100 osób zwiedzało wspólnie ich dostępną część z członkami Stowarzyszenia "Reduta". Przewodnicy pokazywali im m.in. którędy w 1945 roku na Cytadelę wjechały radzieckie czołgi i pokazywali ślady po ostrzałach artyleryjskich.

Prezentowane zdjęcia przysłali nam czytelnicy na adres [email protected].

Zobacz zdjęcia ruin Fortu Winiary z 1945 r.

Co ma wspólnego Cytadela z Hong Kongiem? - rozmowa z Bartkiem Barkowskim ze Stowarzyszenia "Reduta"

Około stu poznaniaków zwiedzało Fort Winiary - zdjęcia

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
11.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro