Reklama
Reklama

Autostrada Wielkopolska dostała za dużo pieniędzy?

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała w czwartek, że koncesjonariusze autostrad A2 i A4 dostali 200 milionów złotych, które im się nie należały.

Winą za taki stan rzeczy obarczono Ministerstwo Infrastruktury i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Do prokuratury trafiło już zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędników z tych instytucji, którzy mieli niedopełnić obowiązków służbowych.

Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że MI i GDDKiA posługiwała się niewłaściwym systemem rozliczeń rekompensat za bezpłatne przejazdy autostradami pojazdów z winietami. W 2005 roku w całym kraju wprowadzono przepis, który zwalniał posiadaczy winiet (obowiązujących na drogach krajowych) z płacenia za przejazd autostradą. Koncesjonariusze autostrad mieli jednak otrzymywać rekompensatę za utracone w ten sposób środki finansowe.

Zdaniem NIK w dokumentach widnieje wiele dowodów na to, iż umowy pomiędzy koncesjonariuszami (m.in. Autostradą Wielkopolską S.A.) były niekorzystne dla państwa, a także niezgodne z prawem. W wyniku niewłaściwych zapisów w dokumentach do spółki Autostrada Wielkopolska trafiło w listopadzie 2009 roku wyrównanie na sumę 170 milionów złotych.

Autostrada Wielkopolska nie zgadza się z oskarżeniami NIK. Przedstawiciele spółki przekonują, że umowy między spółką a państwem są zgodne z prawem i nie stawiają w gorszej sytuacji państwa.

Sprawę zbada prokuratura.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa!
6℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
15.74 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro