Reklama
Reklama

Zmarł Henryk Czapczyk

Legendarny piłkarz Warty Poznań i Lecha Poznań oraz żołnierz AK, Henryk Czapczyk, zmarł w poniedziałek w godzinach wieczornych. Miał 88 lat.

Henryk Czapczyk to jeden z najwspanialszych sportowców w historii stolicy Wielkopolski. Urodził się w 1922 roku, a przygodę z piłką nożną rozpoczął w klubie HCP Poznań, w którym doskonalił swoje umiejętności w latach 1935-1939. Niestety wybuch II wojny światowej zatrzymał rozwój jego kariery.

Przedłużanie rzęs jest bez sensu. W maju Laminacja + lifting + botox rzęs -20% od ceny regularnej tylko w salonach Wonderland. Zadzwoń: Salon Poznań tel. 607 608 867, Salon Swarzędz tel. 512 526 525 lub zarezerwuj: Wonderland.pl
REKLAMA


W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej i wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Podczas 63 dni walki o niepodległość kraju dowodził oddziałem szturmowym i był trzykrotnie ranny. Po upadku powstania trafił do obozu. Otrzymał szereg odznaczeń bojowych, m.in. Order Virtuti Militari, Krzyż Walecznych (dwukrotnie), Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Partyzancki.

W 1946 roku wrócił do Poznania i występował w Warcie. Był kapitanem zespołu z Dolnej Wildy, z którym zdobył wicemistrzostwo (1946) i mistrzostwo kraju (1947). Następnie za namową ojca przeszedł do lokalnego rywala Kolejarza Poznań (obecny Lech). Występował w tym klubie w latach 1949-1953 i tworzył w nim legendarny tercet napastników, zwany A-B-C od nazwisk jego członków: Teodora Anioły, Edmunda Białasa i Czapczyka.

Uznawany był za najlepszego technika, który dobrze organizował atak. W 1953 roku zakończył karierę piłkarską, a na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych wrócił do Lecha, z którym w 1961 roku awansował do ekstraklasy.

Henryk Czapczyk zostanie pochowany w piątek na cmentarzu przy parafii Chrystusa Dobrego Pasterza przy ul. Nowina. Pogrzeb poprzedzi msza św., która rozpocznie się o godz. 11.

Rodzinie i bliskim wyrazy współczucia składa zespół epoznan.pl.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro