Reklama

Jest Gwiazdorem, choć nie gwiazdorzy

fot. Poznańska Wiki - Shareif

Wielkopolska tradycja mówi o tym, że w Wigilię Bożego Narodzenia prezenty przynosi nam nie Święty Mikołaj a Gwiazdor. Okazuje się jednak, że nawet mieszkańcy Poznania zapominają o Gwiazdorze i tak jak w innych regionach kraju, czekają na Mikołaja.

W sobotę, w Poznaniu, zorganizowano Grę Miejską, której uczestnicy biegali po mieście w poszukiwaniu Gwiazdora. Wszystko po to, by przypomnieć mieszkańcom Wielkopolski, że w Wigilię będzie nas odwiedzał właśnie Gwiazdor, a nie tak jak w całej Polsce - Mikołaj. Mikołaj przyszedł 6 grudnia, zostawił drobne upominki i wróci dopiero za rok - mówi z uśmiechem Jan, rodowity poznaniak. Ja czekam na Gwiazdora! Mam nadzieję, że przyniesie mi dużo prezentów - kończy.

Starsze pokolenie mieszkańców Poznania, ale też całej Wielkopolski pamięta o Gwiazdorze. Małe dzieci są jednak przekonane, że to Mikołaj zostawi górę prezentów pod choinką. W takim przekonaniu utwierdzają ogólnodostępne media. I choć Gwiazdor pojawia się w jednej z telewizyjnych reklam (telewizji cyfrowej), nie jest to Gwiazdor w rozumieniu wielkopolskim. Mężczyzna przebrany za Elvisa Presleya ma być "gwiazdorem, który rozdaje [prezenty] w Wielkopolsce". Chodzi tu jednak o gwiazdorzenie, a nie tradycyjne rozumienie tego terminu.

Jak podkreśla dr Jarosław Liberek, językoznawca, Gwiazdor nie jedno ma imię. W Wielkopolsce nazywano go kiedyś Wigiliorzem, Starcak lub Stary Józef - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
20℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
14.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro