Reklama
Reklama

Wielkopolska edukacja w nowej erze - podsumowanie I edycji projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030

25 czerwca 2025 r. w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się uroczyste podsumowanie I edycji projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030 - przełomowego przedsięwzięcia edukacyjnego, które zmienia oblicze wielkopolskiej oświaty. Projekt Województwa Wielkopolskiego, realizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu we współpracy z Ogólnopolskim Operatorem Oświaty, w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, to odpowiedź na wyzwania współczesności i inwestycja w edukację przyszłości.

Edukacja pełna pasji, technologii i zaangażowania

Od października do maja, w ramach zajęć pozalekcyjnych, ponad 8000 uczniów z całej Wielkopolski rozwijało swoje talenty i zainteresowania edukacyjne w pięciu unikatowych obszarach: Wielkopolskich Laboratoriach Badawczych, Wielkopolskiej Akademii Talentów, Wielkopolskiej Encyklopedii Cyfrowej, Wielkopolskiej Akademii Odkrywców Dziedzictwa Kulturowego oraz Wielkopolskich Laboratoriach Informatycznych. Dodatkowo, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele ze 102 wielkopolskich szkół brali udział w Wykładach Akademickich. Efektami pracy zespołów uczniowskich są filmy, spektakle, roboty, wystawy i autorskie projekty multimedialne, a podczas ich realizacji, uczniowie uczyli się krytycznego myślenia, pracy zespołowej i kreatywnego podejścia do technologii.

Nowoczesna infrastruktura - realne wsparcie szkół

Projekt to nie tylko zajęcia, ale również doposażenie 102 szkół w nowoczesne narzędzia: laptopy, drukarki 3D, drony, mikroskopy, zestawy nagraniowe i inne urządzenia o łącznej wartości ponad 5 milionów złotych. To one umożliwiły prowadzenie nowoczesnych, angażujących zajęć, które odpowiadają na potrzeby uczniów XXI wieku.

Pracownie 3D i cyfrowa transformacja edukacji

W ramach projektu powstało również 5 nowoczesnych Pracowni 3D - w Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile i Poznaniu - które służą wielkopolskim nauczycielom i uczniom jako centra innowacyjnego nauczania. Każda z pracowni została wyposażona w zaawansowane technologie, w tym gogle VR i MR, skanery i drukarki 3D, zestawy komputerowe do AR oraz kamery 360 . Łączna wartość ich wyposażenia przekroczyła 5,8 miliona złotych.

Centrum Nauczania Zdalnego jako odpowiedź na braki kadrowe

W Koninie powstało Centrum Nauczania Zdalnego, stworzone przez Ogólnopolskiego Operatora Oświaty, które koordynuje zdalne formy edukacji.

Wielkopolski Portal Oświatowy - wsparcie nauczycieli

Równolegle uruchomiony został Wielkopolski Portal Edukacyjny, oferujący nauczycielom dostęp do podcastów, artykułów i materiałów wideo z zakresu psychologii, prawa, różnorodności i nowoczesnych metod dydaktycznych.

Efekty, które inspirują

W wydarzeniu uczestniczyło ponad prawie 300 uczniów i 24 nauczycieli oraz dyrektorów szkół. Wydarzenie zwieńczyły występy artystyczne uczniów, spektakle oraz koncerty zespołów młodzieżowych. Najlepsze zespoły uczniowskie zostały uhonorowane statuetkami i nagrodami rzeczowymi.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
16℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
16.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro