Reklama

Pierwsze sondażowe wyniki: najwięcej głosów zdobył Rafał Trzaskowski

archiwum | fot. Tomasz Sokołowski
archiwum | fot. Tomasz Sokołowski

Będzie druga tura.

Według sondażu exit poll przygotowanego przez IPSOS dla TVN24, Polsat News i TVP najwięcej głosów zdobył Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO) z wynikiem 30,8 procent. Zaraz za nim jest Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS) , który zdobył 29,1 procent głosów.

Zamelduj się w Poznaniu! Meldunek to nie tylko formalność. Głosuj w wyborach, zyskaj zniżki na parkowanie, komunikację miejską i wiele więcej! Zyskaj realny wpływ na swój fyrtel.
REKLAMA

Według pierwszych sondażowych wyników to właśnie Trzaskowski i Nawrocki zmierzą się w drugiej turze wyborów na prezydenta RP, które odbędą się dokładnie za dwa tygodnie - 1 czerwca.

"Kochani, idziemy po zwycięstwo!" - mówił zaraz po ogłoszeniu wyników Rafał Trzaskowski. "Potrzebna jest pełna mobilizacja, potrzebne są wasze głosy" - podkreślał. Dziękował wszystkim za oddane głosy, a także swoim kontrkandydatom. Zapowiedział, że zrobi wszystko, żeby zapewnić spokój. "To wybór między uczciwością a cwaniactwem. Potrzebujemy takiego prezydenta, który będzie uczciwy i bezinteresowny" - mówił. Zapewnił, że nikogo nie będzie dzielił, a będzie łączył.

"Zwyciężymy w tych wyborach. Jesteśmy do tego gotowi, jesteśmy zdeterminowani i to wszystko skończy się naszym wspólnym zwycięstwem - zwycięstwem Polski" - mówił Karol Nawrocki. Podziękował też milionom Polaków, którzy oddali na niego swój głos. Podkreślił, że to ludzie odważni, zdeterminowani i tacy, którzy nie poddali się sile instytucji państwa Donalda Tuska."Jestem jednym z was i będę prezydentem Polek i Polaków" - mówił. Dodał, że były to wybory najmniej sprawiedliwe od 35 lat. "I co? I jesteśmy!" - krzyczał. Podkreślił też niewielką różnicę pomiędzy nim a Rafałem Trzaskowskim. "1 czerwca musimy wygrać, by w Polsce nie było monowładzy" - mówił. Dodał, że nie ma szefa i sam będzie decydował o Polsce.

Obaj kandydaci już prosili o głosy w drugiej turze. Nawrocki zwrócił się do konkretnej grupy - wyborców Sławomira Mentzena.

W wyborach na prezydenta RP startowało 13 kandydatów. Oto sondażowe wyniki pozostałych kandydatów:
Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji) 15,4 procent,
Grzegorz Braun (europoseł) 6,2 procent
Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem) 5,2 procent
Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi) 4,8 procent
Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy) 4,1 procent
Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka) 1,3 procent
Krzysztof Jakub Stanowski (dziennikarz) 1,3 procent
Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie) 0,8 procent
Artur Bartoszewicz (ekonomista) 0,5 procent
Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju) 0,4 procent
Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców) 0,1 procent.

Przypomnijmy, że to dopiero nieoficjalne wyniki, oparte na badaniu exit poll. To sondaż przeprowadzany wśród wyborców opuszczających lokale wyborcze, umożliwiający wstępne oszacowanie wyników głosowania.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
6℃
Poziom opadów:
2 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
5.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro