Polacy wybierają dziś prezydenta. Oto najważniejsze informacje
Gdzie i jak zagłosować, jak się przygotować?
Gdzie głosować?
Na stronie internetowej wybory.gov.pl w zakładce "Wyszukiwarka obwodów" zamieszczono wszystkie siedziby obwodowych komisji wyborczych. Jest tam też wyszukiwarka umożliwiająca znalezienie właściwej komisji na podstawie adresu. Kolejna opcja to skorzystanie z aplikacji mObywatel - tam w kaflu "Wybory" znajduje się informacja. Można też znaleźć właściwy lokal, korzystając z cyfrowego planu miasta. Można też zadzwonić do biura Poznań Kontakt (nr tel. 61 646 33 44) i tam uzyskać informacje dotyczące adresu lokalu wyborczego i jego dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Należy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem - może to być dowód osobisty (również w formie elektronicznej, np. w aplikacji mObywatel) lub paszport. Dokumenty nie muszą być ważne, ale powinny być wydane przez organy państwowe i umożliwiać jednoznaczną identyfikację wyborcy.
Miasto przygotowało też odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Oto kilka z nich:
Dopisałem się do spisu wyborców, ale nie ma mnie na spisie w lokalu wyborczym, do którego się udałem. Co mogę zrobić?
To mało prawdopodobna sytuacja. W takim przypadku obwodowa komisja wyborcza powinna skontaktować się z ewidencją ludności w celu sprawdzenia statusu wyborcy. Jednak w pierwszej kolejności osoba, której dotyczy ten problem, powinna samodzielnie sprawdzić, gdzie głosuje - za pomocą aplikacji mObywatel.
Co, jeśli zgubiłem zaświadczenie o prawie do głosowania?
Jeśli ktoś zgubi, zniszczy lub straci zaświadczenie, to nie otrzyma kolejnego i nie zagłosuje nawet tam, gdzie mieszka. Dlatego trzeba chronić ten dokument.
Które lokale będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?
Wyborcy z niepełnosprawnościami mogą wybrać, gdzie chcą zagłosować. W Poznaniu 132 lokali okw jest dostosowanych do ich potrzeb - są dostępne dla wózków inwalidzkich i wyposażone w dodatkowe oświetlenie i lupy. Aby oddać głos w wybranym lokalu, wystarczy do 15 maja złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania.
Osoby niewidzące lub niedowidzące mogą skorzystać ze specjalnych nakładek na kartę do głosowania opracowanych w alfabecie Braille'a. Będą one dostępne w każdym lokalu w dniu wyborów i wydawane przez członków komisji.
Szczegółowe informacje o uprawnieniach przysługujących wyborcom z niepełnosprawnościami są dostępne na stronie poznan.pl, można też dowiedzieć się więcej, dzwoniąc na miejską infolinię - Poznań Kontakt (nr telefonu 61 646 33 44).
Gdzie zgłaszać nieprawidłowości w trakcie wyborów?
Każdy, kto zauważy nieprawidłowości podczas wyborów, powinien je natychmiast zgłosić. Gdy ktoś zakłóca ciszę wyborczą, np. rozdaje ulotki, nakleja lub zrywa plakaty wyborcze albo prowadzi agitację, trzeba zgłosić to policji.
18 maja lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 7:00. Na kartach do głosowania znajdą się nazwiska 13 kandydatów. Cisza wyborcza trwa do godziny 21:00 w niedzielę, o ile w wyniku nadzwyczajnych okoliczności nie zostanie podjęta decyzja o wydłużeniu głosowania, co automatycznie przedłuży również ciszę.
Najpopularniejsze komentarze