Młodzież jadąca tramwajem naśmiewała się z dziewczyny z zespołem Downa. Mieszkanka Łazarza zaapelowała do rodziców
Kobieta była oburzona zachowaniem grupy nastolatków.
Opisała całą sytuację w mediach społecznościowych i poprosiła rodziców dzieci, aby porozmawiały z nimi i uświadomili swoim pociechom, że osobom z zespołem Downa również należy się szacunek, jak każdemu innemu człowiekowi.
- Sobotnie popołudnie w tramwaju nr 16. Apel do rodziców i młodzieży. Późnym popołudniem wracałam tramwajem z osobą z zespołem Downa, która była pod moją opieką. W tym samym czasie w tramwaju jechały nastolatki, około 12-14 lat. Przez pewien czas wyśmiewały moją podopieczną, przedrzeźniały i komentowały jej zachowania. Rozmawiały między sobą niby po cichu, ale robiły to tak, że nie dało się tego nie zauważyć - opisywała w internetowej grupie społecznościowej mieszkanka Łazarza. Dodała jeszcze, że gdy grzecznie zwróciła nastolatkom uwagę, żartowały sobie z całej sytuacji. Miały nawet odpowiedzieć, że przecież one nie śmieją się z dziewczyny z zespołem Downa, tylko uśmiechają się do niej z sympatią.
- Chciałabym jasno zaznaczyć, że to nie był śmiech wyrażający sympatię. To była czysta kpina z tej osoby. Zachowanie całkowicie nie na miejscu. Napisałam o tym nie po to, by kogoś zawstydzić publicznie, lecz z nadzieją, że może przeczyta to ktoś z rodziców, nauczycieli, opiekunów i postanowi edukować dzieci oraz nauczyć empatii. Empatia zaczyna się w domu. Proszę, rozmawiajcie ze swoimi dziećmi i uczcie ich szacunku, wrażliwości i odpowiedzialności za swoje zachowanie wobec innych. Zwłaszcza wobec osób z niepełnosprawnościami, które najczęściej doświadczają tego typu przykrości - zaapelowała mieszkanka Łazarza.
Warto podkreślić, że osoby z zespołem Downa są coraz bardziej samodzielne i coraz częściej podejmują się nowych wyzwań, jakim jest na przykład praca. Są fundacje, które pomagają osobom z zespołem Downa osiągać samodzielność. Jedna z takich fundacji zorganizowała w tym roku, w galerii Posnania, sprzedaż skarpetek, a dochód ze sprzedaży był właśnie przeznaczony dla osób z zespołem Downa, by pomóc im osiągnąć samodzielność. O akcji pisaliśmy tutaj.
Najpopularniejsze komentarze