Jest pomysł na ratowanie popularnych jezior. Podpisano list intencyjny
Chodzi między innymi o jeziora Powidzkiego Parku Krajobrazowego.
W ostatnich dniach w Skorzęcinie podpisano list intencyjny w sprawie realizacji projektu odbudowy zasobów wodnych jezior Powidzkiego Parku Krajobrazowego oraz okolicznych terenów.
"Przedsięwzięcie zakłada m.in. wykorzystanie zbiorników powyrobiskowych oraz odpowiednie przystosowanie Kanału Ślesińskiego do przerzutu wody. Działania te mają przynieść realne korzyści dla ekosystemów, w tym odbudowę mokradeł, cieków wodnych i poprawę kondycji lasów w regionie. Celem jest zatrzymanie nadmiaru wód z Warty, zanim odpłyną do Bałtyku i zapobieganie powodziom. Dzięki temu odbudowane zostaną zasoby wodne jezior Powidzkiego Parku Krajobrazowego, które w ostatnich latach wysychają"- informuje nadleśniczy Nadleśnictwa Konin, Michał Urbaniak.
"W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia Powidzkiego Parku Krajobrazowego, administracji rządowej i samorządowej, środowisk naukowych oraz wielu partnerów zaangażowanych w ochronę przyrody, w tym leśnicy z Nadleśnictw Konin, Gniezno i Miradz z terenu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych z Poznania i Torunia. W celu realizacji ww. projektu strony listu intencyjnego podpisały zobowiązanie do wsparcia finansowego realizowanego przedsięwzięcia" - informuje Tomasz Maćkowiak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.
Projekt pn. "Zwiększenie retencji i ochrony przeciwpowodziowej środkowej Warty poprzez wykorzystanie zbiorników powyrobiskowych w zlewni Biskupiej Strugi oraz przystosowanie Kanału Ślesińskiego do przerzutu wód" objęty został patronatem Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski.
"Leśnicy od ponad 3 dekad realizują projekty z zakresu małej retencji na terenach leśnych. Wykorzystanie terenów poprzemysłowych do celów magazynowania wód wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju - łącząc ochronę przyrody z potrzebami mieszkańców i gospodarki. Zbiorniki powyrobiskowe pełnią funkcję naturalnych magazynów wody, co pomaga w regulowaniu przepływów rzeki oraz zapobiegają gwałtownemu spływowi wód opadowych i roztopowych do rzeki, zmniejszając ryzyko powodzi"- dodaje dyrektor RDLP w Poznaniu, Kwiryn Naparty.
List intencyjny sygnowali m.in. Stowarzyszenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego, przedstawiciele samorządów, ZE PAK S.A., uczelni wyższych, organizacji pozarządowych i instytucji ochrony środowiska. W kolejnych etapach planowane jest powołanie zespołu roboczego, który będzie koordynował działania i monitorował realizację projektu.