Reklama
Reklama

Jak założyć konto dla dziecka?

Konto dla dziecka może być znakomitym sposobem na wdrożenie najmłodszych w świat finansów i zarządzania budżetem. Zobacz, jak przebiega zakładanie konta dla dziecka poniżej 13. roku życia, a także dla nastolatków. Poznaj korzyści związane z rachunkiem bankowym dla dziecka.

Konto bankowe dla dziecka może być cenną lekcją oszczędzania, zarządzania pieniędzmi i odpowiedzialności finansowej. Dzisiejsze rozwiązania jak przyjazna aplikacja mobilna, atrakcyjne karty płatnicze czy możliwość pomnażania oszczędności to ciekawa forma nauki dla najmłodszych. A oszczędzania można uczyć już od pierwszego dnia życia. Sprawdź, jak działają takie rachunki oraz co jest potrzebne do założenia konta w banku dla dziecka.

Czym charakteryzuje się konto dla dziecka?

Rachunki bankowe dla dzieci to specjalna grupa produktów bankowych, która powstała z myślą o osobach poniżej 18. roku życia. Osoby nieletnie nie mogą samodzielnie otworzyć standardowego rachunku bankowego, jednak mają dostęp do części rozwiązań finansowych. Młody posiadacz konta nie może chociażby wnioskować o kredyt, ale za to może sukcesywnie zarabiać na lokatach czy rachunkach oszczędnościowych. W zależności od wieku i oferty banku możliwe jest również korzystanie z karty płatniczej.

Kluczową rolę w przypadku konta dla dziecka odgrywają rodzice lub opiekunowie prawni. To ich zgoda jest niezbędna do założenia rachunku, a ponadto przez cały czas mogą monitorować finanse swoich podopiecznych. Konto dla dziecka jest zatem bezpiecznym, a zarazem skutecznym narzędziem do wdrożenia młodych ludzi w świat finansów i bankowości, czyli niezbędnych w dorosłym życiu umiejętności.

W jakim wieku można otworzyć konto dla dziecka?

Niezależnie od banku, w których chcesz otworzyć konto dla dziecka, spotkasz się z granicą wiekową, która wpływa na poziom samodzielności dziecka w kwestii zakładania rachunków i zarządzania nimi. Ta granica to wiek 13 lat. Nie ma przeszkód, aby założyć konto dla dziecka tuż po jego urodzeniu, jednak wówczas praktycznie całą kontrolę nad rachunkiem posiadają rodzice lub opiekunowie prawni. To oni otwierają konto, mogą dokonywać wpłat i wypłat.

Dlaczego zatem warto zakładać rachunki takim maluchom? Konto dla dziecka ma wiele zalet. Przede wszystkim jest transparentne. Każda operacja jest odnotowana, a mały właściciel może sprawdzać, ile oszczędności udało mu się uzbierać. Rachunek może pełnić rolę wirtualnej skarbonki, z której jednak trudniej wyjąć pieniądze, jak z przysłowiowej świnki. Ponadto konto dla dziecka ułatwia wspieranie go na odległość. Załóżmy, że dziadkowie dziecka mieszkają daleko, ale chcą sprawić wnukowi bądź wnuczce przyjemność. Zamiast podczas rzadkich odwiedzin wręczać symboliczny banknot, mogą zrobić przelew na konto dziecka, aby rodzice mogli kupić mu upragnioną zabawkę.

Konto dla dziecka 0-13 lat - co warto wiedzieć?

Zakładanie konta dla najmłodszych leży w pełni po stronie rodziców bądź opiekunów prawnych. To oni otwierają rachunek dla dziecka i w pełni nim zarządzają, np. poprzez bankowość internetową. Obecnie otwarcie takiego rachunku jest bardzo proste, gdyż można założyć konto osobiste przez Internet. Mając zwykły ROR wystarczy zalogować się do bankowości internetowej. Dla przykładu założenie Konta Samodzielniaka w Banku BNP Paribas wymaga tylko 4 prostych kroków:

  1. 1. Zalogowania się do bankowości internetowej GOonline;
  2. 2. Złożenia wniosku o otwarcie Konta Samodzielniaka;
  3. 3. Potwierdzenie niezbędnych dokumentów;
  4. 4. Autoryzacji SMS-em zawarcia umowy z bankiem.

Wszystko to bez konieczności wychodzenia z domu. A kiedy rachunek jest już aktywny, rodzice mogą zarządzać nim z poziomu bankowości internetowej, czyli m.in. założyć lokatę.

Zakładanie konta dla dziecka, które skończyło 13 lat

Kiedy dzieci dorastają, chcą mieć coraz większą autonomię, w tym także samodzielnie zarządzać swoimi finansami. Dlatego konto dla młodych może być znakomitym sposobem na pogodzenie uszanowania niezależności nastolatka z kontrolą ze strony rodziców.

Jak już wspomnieliśmy, starsze dzieci mogą mieć większy dostęp do możliwości, jakie oferuje bank. Mogą np. samodzielnie zakładać lokaty czy inne produkty oszczędnościowe. Nastolatki mogą także posługiwać się kartą, za pomocą której mogą płacić w sklepach, a także wypłacać gotówkę. Jednocześnie to wciąż rodzice określają limity takich operacji i mają bieżący podgląd na transakcje, do jakich dochodzi na koncie dziecka.

Różnica dotyczy także samego zakładania konta dla dziecka. Jeśli młody właściciel ma ukończone 13 lat, jego obecność przy zakładaniu konta jest niezbędna. Podobnie jak rodziców, którzy udzielają koniecznych zgód na posiadanie przez ich dziecko rachunku bankowego. Ponadto, kiedy konto jest już aktywne, zarówno rodzice, jak i dziecko mają dostęp do konta za pośrednictwem bankowości internetowej. Młodzi właściciele mogą korzystać z dostępnych narzędzi, natomiast rodzice mają możliwość nadzorowania poczynań swoich pociech w świecie finansów.

Artykuł sponsorowany.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
13.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro