Tu początek miała komunikacja miejska w naszym mieście. Niebawem to miejsce znów ma tętnić życiem
Mowa o zajezdni przy ulicy Gajowej.
O historii tego miejsca w mediach społecznościowych wspomina MPK Poznań. "Zajezdnia przy ulicy Gajowej kojarzy się zapewne wielu Poznaniakom z początkiem funkcjonowania naszej komunikacji miejskiej - i słusznie! To właśnie tutaj w 1880 roku powstał pierwszy kompleks techniczny dla transportu publicznego w mieście. Hala wagonowa, stajnia dla 80 koni, warsztaty i dom dla inspektora tworzyły serce konnej komunikacji" - czytamy we wpisie.
"Po elektryfikacji sieci w 1898 roku zajezdnia zyskała nowe hale dla tramwajów elektrycznych oraz ślusarnię. W latach 20. XX wieku pojawiły się tu pierwsze autobusy, a od 1930 roku działało tu również stanowisko dla trolejbusów"- dodano.
Przypomnijmy. Mimo że od lat mówi się o przebudowie zajezdni, nieużywanej już przez MPK Poznań, do tej pory niewiele się w tej sprawie działo. Dopiero latem ubiegłego roku pracownia Demiurg, odpowiedzialna za projekt, poinformowała, że prowadzi intensywne prace projektowe. Jej głównym celem jest podkreślenie i zachowanie najpiękniejszych elementów architektonicznych budynku.
Nieco ponad miesiąc temu pojawiły się nowe wizualizacje zajezdni. Jak wówczas informowaliśmy na łamach epoznan.pl firma RAKO, inwestor, czeka na pozwolenie na budowę. Gdy je otrzyma, zacznie się przygotowywanie projektu wykonawczego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane będą mogły ruszyć jeszcze w tym roku.
Plany zakładają przekształcenie zajezdni w nowoczesną przestrzeń gastronomiczną, pełniącą rolę tętniącego życiem centrum spotkań dla mieszkańców Poznania. Wnętrze obiektu ma zostać wypełnione restauracjami, a niewykluczone, że znajdzie się tam również market spożywczy. Tuż obok zajezdni przewidziano budowę nowych osiedli mieszkaniowych, które dopełnią rewitalizację tego obszaru.