Reklama

Budowa superszybkiej kolei "Y" ruszy w 2014 r.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego odbyła się narada o budowie Kolei Dużych Prędkości. Poznań został objęty pierwszym etapem prac. Później dołączy Wrocław. W dalszej perspektywie może też powstać linia do Berlina.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące Studium Wykonalności Przebiegu Linii Kolei Dużych Prędkości dla Węzła Poznańskiego. Uczestniczyli w nim m.in.: Wicemarszałek Wojciech Jankowiak, Wiceprezydent Poznania Mirosław Kruszyński i Wicestarosta Poznański Tomasz Łubiński. Stan prac projektowych przedstawił zaproszony na spotkanie Dyrektor Biura Linii Dużych Prędkości w PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Jan Raczyński.

26 września br. w Łodzi Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiedział początek prac nad polską Koleją Dużych Prędkości w 2014 r. Pierwszy odcinek obejmie województwa Mazowieckie, Łódzkie i Wielkopolskie. Linia, po której pociągi będą się poruszały z prędkością ponad 250 km na godz. docelowo połączy cztery polskie aglomeracje: wrocławską, poznańską, łódzką i warszawską.

Na spotkaniu w wielkopolskim Urzędzie Marszałkowskim mówiono też o możliwości połączenia polskiej Kolei Dużych Prędkości z siecią niemieckich szybkich kolei ICE. Wiązałoby się to z powstaniem w przyszłości odcinka z Poznania do Berlina przez Frankfurt nad Odrą. Innym tematem była budowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w miejscu obecnego dworca Poznań Główny.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
4℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
18.98 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro