Reklama
Reklama

Dlaczego większość remontów w Polsce to samo wiercenie?

Remont mieszkania to nie tylko proces czasochłonny i stresujący, a również hałaśliwy. W związku z tym prace remontowe mogą prowadzić do kłopotów z sąsiadami. Co robić w takiej sytuacji? Wyjaśniamy.

Remont mieszkania to samo wiercenie?

Wiercenie w bloku, kucie, cięcie, tłuczenie młotkiem... Chyba każdy, kto przeprowadzał remont, wie, że bez tego trudno wyobrazić wykończenie wnętrza. A czy zawsze remont mieszkania to ciągły hałas?

Remont starego mieszkania a remont mieszkania od dewelopera

Mimo inflacji i rosnących kosztów materiałów i robocizny Polacy nadal decydują się na remonty. Według badania przeprowadzonego wśród osób mieszkających w całym kraju, najwięcej, czyli 33,1% respondentów, robią remont z częstotliwością raz na 4-5 lat. Raz na 6-10 lat wykańczają swoje mieszkania 24,8% Polaków, a 22,1% - raz na 1-3 lata. Fachowcy do remontu mieszkania zawsze chętnie pomogą z tym przedsięwzięciem.

Jeśli planujemy generalny remont starego mieszkania (a w tym wiercenie w ścianie w bloku), głośne prace niestety są nieuniknione. Zazwyczaj taki remont zaczynamy od demontażu. Na tym etapie wykonują się takie pracy, jak skuwanie tynków i kafli, demontaż podłogi i listew przypodłogowych, demontaż zabudowy meblowej, a w przypadku zmiany układu mieszkania również wyburzanie ścian. Większość tych prac wykonuje się młotowiertarką udarową, co wiążę się z dużym hałasem. Następnie fachowcy zajmują się wymianą instalacji, czyli czeka na nas wiercenie. Wiercenie w ścianie w bloku także nieuniknione przy montażu półek i szafek. Pamiętajmy też o wymianie okien i drzwi, co też wiąże się z głośnymi pracami. Jeśli mówimy o remoncie świeżego mieszkania od dewelopera, sytuacja wygląda nieco inaczej. Nie potrzebujemy już demontażu, jednak mimo to nie przeprowadzimy remontu bez co najmniej wiercenia w ścianach pod instalacje. Jednak przykładowo w nowym dwupokojowym mieszkaniu głośne prace da się wykonać z ciągu 2-3 dni.

Co mówią przepisy?

Zazwyczaj remont mieszkania nie wymaga informowania zarządu spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Jednak istnieją określone ograniczenia wynikające zarówno z norm społecznych jak i przepisów prawnych.

W jakich godzinach można robić remont w bloku?

Zastanawiasz się do ktorej mozna wiercic? Zazwyczaj wszystko zależy od regulaminu spółdzielni mieszkaniowej, jednak najczęściej głośne prace remontowe można wykonywać od godziny 8 rano do godziny 20 wieczorem. Warto pamiętać też o ciszy nocnej. Choć przepisy prawa nie określają takiego pojęcia, ogólnie przyjęto, że cisza nocna trwa od 22 do 6 rano. Jeżeli chodzi o dni tygodnia, remont można przeprowadzać od poniedziałku do soboty, jednak często spotykany jest zapis w regulaminach o zakazie używania głośnego sprzętu w soboty. Więc pamiętaj, aby przed rozpoczęciem prac zapoznać się z regulaminem wspólnoty mieszkaniowej i dowiedzieć się do której godziny można wiercić w bloku.

Ile czasu może trwać remont?

Remont w bloku godziny może potrwać od kilku dni, do roku, choć górnej granicy właściwie nie istnieje. Polskie prawo nie ma zapisu dotyczącego maksymalnego czasu trwania remontu. Średnio jednak możemy określić, że remont jednopokojowego mieszkania około 40 m/2 trwa od 3 tygodni, dwupokojowego o metrażu około 60 m/2 od 2 miesięcy, a remont trzypokojowego mieszkania około 90 m/2 od 4 miesięcy.

Zazwyczaj jednak remont trwa dłużej, szczególnie w przypadku starych mieszkań. W trakcie remontu starego lokum często napotyka się niespodziewane usterki, które wiążą się z dodatkowymi pracami. Często też przedłużenie remontu wiąże się z decyzją o samodzielnym przeprowadzaniem prac. Przez brak umiejętności i doświadczenia, osoby remontujące samodzielnie, popełniają błędy, co wymaga naprawy, a więc dodatkowego czasu i kolejnych wydatków. W związku z tym warto zatrudnić profesjonalistów, który szybko i skutecznie wykonają prace remontowe. Jeśli poszukujesz fachowców, warto skorzystać z Otomistrz. To platforma, która łączy klientów z wykonawcami z różnych branż. Na Otomistrz dostępne opinie poprzednich klientów, można porównać kilka ofert oraz online skontaktować się z wybranym specjalistą. Dzięki temu łatwo znajdziesz fachowca w swojej okolice, który odpowiada Twoim wymaganiom.

Jak zrobić remont i nie kłócić się z sąsiadami?

Nie jest niespodzianką, to że sąsiad wierci cały dzień, może być uciążliwe dla mieszkańców, szczególnie tych, kto pracuje zdalnie z domowego zacisza. Więc powstaje pytanie, jak przeprowadzić remont i pozostać w dobrych relacjach z innymi mieszkańcami? Po pierwsze w trakcie remontu w bloku czy kamienicy nie wolno zostawiać na klatce schodowej przedmiotów, które utrudniałyby przejście innym osobom, np. mebli ani sprzętu. Również na korytarzu nie powinny znajdować się materiały budowlane, gruz czy substancje niebezpieczne takie jak rozpuszczalniki, czy farby. Jeżeli chodzi o same prace remontowe, należy wykonywać ich w godzinach dozwolonych w regulaminie spółdzielni. Dobrym pomysłem jest też poinformowanie sąsiadów o planowanym remoncie.

Podsumowanie

Remont mieszkania często przynosi niespodziewane kłopoty w tym z sąsiadami. Wiercenie w suficie w bloku, brud i kurz mogą naruszyć komfort współmieszkańców, więc aby przeprowadzenie remontu było bezproblemowe, należy uszanować prawa obu stron. Pamiętajmy o ciszy nocnej i poinformowaniu sąsiadów o planowanych pracach remontowych. Warto też dowiedzieć wiercenie w bloku do której godziny można według regulaminu spółdzielni.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
16.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro