Reklama

Onkolog z poznańskiego szpitala zatrzymana przez policję. Za opłatą masowo wystawiała recepty na opioidy, także na nieżyjących pacjentów

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Parentingupstream / Pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Parentingupstream / Pixabay.com

Do jej zatrzymania doszło w marcu, ale dopiero teraz policjanci ujawnili sprawę.

- Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zajmują się sprawą handlu receptami. W marcu tego roku zatrzymali lekarkę jednego z poznańskich szpitali, która wystawiała, a następnie sprzedawała recepty na silne leki przeciwbólowe. Był to Fentanyl, ale przede wszystkim Oxycontin, Oxydolor, Reltebon i inne - wyjaśnia Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji.

Wszystkie leki należą do bardzo silnych środków przeciwbólowych, dużo mocniejszych od morfiny. Szybko też uzależniają, o czym pisaliśmy ostatnio na epoznan.pl.

W maju policjanci w ramach tej sprawy zatrzymali też mężczyznę, który płacił kobiecie za recepty.

Działania w tym temacie zaczęły się po zgłoszeniu ze szpitala. - Latem 2023 roku poznański szpital w wyniku kontroli wewnętrznej stwierdził, że jedna z zatrudnionych lekarek wystawiała niewspółmiernie dużo recept na opioidy. Zawiadomienie w tej sprawie zostało przesłane do Prokuratury Rejonowej Poznań Grunwald, a następnie do Komend Miejskiej Policji w Poznaniu. Policjanci, którzy zajęli się sprawą ustalili, że lekarka wystawiła prawie 800 recept na silne leki przeciwbólowe. Część recept była wystawiona na nieżyjących pacjentów - dodaje.

Recepty trafiały do mężczyzny, który jej za nie płacił. Następnie odwiedzał apteki w różnych miastach, by je realizować. Środki są refundowane. Wykupił w ten sposób ponad 1600 opakowań o wartości 450 tysięcy złotych.

Zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie, grozi do 8 lat więzienia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro