Reklama

Miasto wyda prawie 90 mln złotych na węzeł przesiadkowy dla... 2 linii autobusowych. Mankamentów jest więcej

fot. Google Street View
fot. Google Street View

Chodzi o węzeł, który ma powstać w związku z nowymi przystankami dla pasażerów na kolejowej obwodnicy Poznania.

Jak informuje branżowy portal transport-publiczny.pl, węzłów komunikacyjnych przy nowych przystankach kolejowych ma powstać kilka, ale najdroższy ma być ten na Piątkowie. Z ustaleń portalu wynika, że ma kosztować prawie 90 milionów złotych.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Inwestycja zakłada powstanie pętli dla zaledwie dwóch linii autobusowych oraz przedłużenie ulicy Krygowskiego, które zdaniem Jakuba Roeslera z branżowego portalu, "w żaden sposób nie poprawi komunikacji w tym rejonie". Autor idzie dalej i przyznaje, że nowa infrastruktura będzie zupełnie zbędna. Po przedłużonej ulicy nie pojedzie bowiem ani jeden autobus - będzie to droga, z której korzystać będą prywatne auta mieszkańców.

Ale nie jest to jedyny problem - w ramach inwestycji nie zaplanowano przejścia podziemnego pod torami kolejowymi, a więc osoby poruszające się między teren kampusu uniwersyteckiego i węzłem / pętlą tramwajową wciąż będą czekać na uniesienie się rogatek, by dostać się na drugą stronę.

Pieniądze na ten cel mają pochodzić ze środków unijnych, a oprócz węzła Poznań Piątkowo w planach jest także budowa węzłów Poznań Franowo, Poznań Kobylepole, Poznań Zieliniec i Poznań Naramowice. Trzy kolejne powstaną w okolicy Poznania i to gminy będą je finansować: Swarzędz, Czerwonak i Suchy Las.

Jak ustalił Roesler, nie ma już szans na zmiany w projekcie budowy węzłów przesiadkowych. Prace są bowiem zbyt zaawansowane.

Więcej o dostosowaniu kolejowej obwodnicy Poznania do ruchu pasażerskiego piszemy TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
20℃
Poziom opadów:
5.8 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro