Reklama
Reklama

Sezon na lody w pełni. Sanepid zbadał co jemy

zdjęcie ilustracyjne | fot. StockSnap z Pixabay
zdjęcie ilustracyjne | fot. StockSnap z Pixabay

Nie wszystko było w porządku.

W maju przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa wielkopolskiego pobrali do badań laboratoryjnych w kierunku zanieczyszczeń mikrobiologicznych 100 próbek lodów w tym 55 lodów na bazie mleka z automatu.

"Spośród zbadanych próbek 5 zostało zakwestionowanych ze względu na zawyżoną liczbę Enterobacteriaceae w lodach z automatu na bazie mleka" - informuje Wiesława Kostuj rzecznik prasowy WSSE w Poznaniu.

"Zawyżona liczba bakterii z rodziny Enterobacteriaceae wskazuje na niewłaściwy proces higieny produkcji lodów. W tym zakresie przedsiębiorca jest zobowiązany do usunięcia nieprawidłowości oraz dokonanie oceny procesu przygotowywania lodów w tym, m.in.: czyszczenia i dezynfekcji sprzętu i urządzeń, higieny personelu, weryfikacji procedur czyszczenia i dezynfekcji sprzętu, urządzeń i powierzchni produkcyjnych" - dodaje.

Jak przekazuje, po dokonanej ocenie i poprawie warunków higieny próby pobierane są ponownie i analizowane pod względem mikrobiologicznym. Jeżeli wyniki badań nie budzą zastrzeżeń przedsiębiorca może rozpocząć działalność.

Podobne kontrole prowadzone będą przez cały sezon.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
25℃
17℃
Poziom opadów:
3.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.58 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro