Reklama
Reklama

Bardzo niebezpieczna roślina zaczęła kwitnąć. Jest ostrzeżenie!

fot. Marek Nitschke - archiwum
fot. Marek Nitschke - archiwum

Mowa o Barszczu Sosnowskiego.

Ostrzegają Lasy Państwowe. "W wielu miejscach w Polsce zaczęła kwitnąć bardzo niebezpieczna roślina! Kontakt z nią może być niebezpieczny! Nie tylko dotykanie jest szkodliwe, ale także wdychanie wydzielanych przez roślinę olejków"- czytamy na portalu społecznościowym. "Stanowiska Barszczu nie próbujcie likwidować samodzielnie! Nie tylko dlatego, że to niebezpieczne, ale też dlatego, że w Polsce mamy ok. 70 gatunków roślin, które są bardzo podobne do Barszczu Sosnowskiego i które wcale nie są szkodliwe a nawet podlegają prawnej ochronie" - dodano. Stanowiska należy zgłaszać między innymi do leśników.

W tym sezonie nie dotarły do nas jeszcze informacje, by na terenie Poznania odnotowano przypadki obecności tej niebezpiecznej rośliny. W ubiegłych latach pojawiała się m.in. na Morasku oraz przy ulicy Bydgoskiej i w okolicach Murowanej Gośliny.

Barszcz Sosnowskiego to roślina z rodziny selerowatych. Może osiągać nawet 4 metry wysokości. Jest zielona u góry i pokryta fioletowymi plamkami na dole. Charakteryzuje się szerokimi liśćmi o zaostrzonych końcówkach oraz białymi kwiatami zebranymi w duże baldachy. Jeśli zobaczysz taką roślinę - nie dotykaj jej! Może się to skończyć poparzeniami II i III stopnia. Cień jest kluczowy, jeśli chcemy ochronić naszą skórę przed poważnymi oparzeniami. Dopiero po kontakcie ze słońcem na naszej skórze pojawiają się bardzo poważne oparzenia. Jeśli już pojawią się pęcherze - trzeba udać się do lekarza, nie można ich samodzielnie przebijać. Ślady po oparzeniach mogą zostać na naszym ciele do końca życia.
Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.41 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro