Włóczkersi mają zlot w Poznaniu
Będą dziergać.
Zlot Włóczkersów odbędzie się w poniedziałek w siedzibie Fundacji "Redemptoris Missio" Wezmą w nich udział panie z klubu Włóczkersów. Podczas zlotu siostra Cecylia Śmiech Poznanianka Roku 2019 poprowadzi warsztaty robienia maskotek.
Pierwszy klub Włóczkersów powstał w roku 2010 przy Fundacji "Redemptoris Missio". Organizowano wtedy pomoc dla dzieci z Afganistanu. Cała historia zaczęła się od Siostry Cecylii Śmiech, Urszulanki, która jednej zimy wydziergała dla małych Afgańczyków 150 czapek. Od tego czasu siostrze udało się wykonać ponad 4000 czapek, które trafiły do potrzebujących dzieci.
"O akcji dowiedziały się też inne osoby, które chętnie dzieliły się z siostrą Cecylia włóczką. Włóczki zebrało się tak dużo, że siostra postanowiła nauczyć robienia na drutach kolejne osoby. Tak zrodził się pomysł warsztatów robienia na drutach i pierwsze kursantki ustaliły, że nazwą się Włóczkersami. Kluby Włóczkersów zaczęły powstawać w całej Polsce, w bibliotekach - jak ten w Nowym Tomyślu, domach kultury, prywatnych mieszkaniach, na działkach - wszędzie gdzie mogło się spotkać kilka osób i razem zrobić coś dobrego. Jeden z klubów powstał nawet na oddziale kobiecym w areszcie śledczym w Lesznie, a czapki do Fundacji dowoziła straż więzienna" - informuje Justyna Janiec - Palczewska prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio".
Do tej pory Włóczkersi wydziergali i wysłali 120 tysięcy czapek. Cała akcja pomocy dzieciom odbywa się zupełnie bezkosztowo. Ludzie przysyłają do Fundacji włóczkę, Włóczkersi wyrabiają z nich kolorowe cudeńka a wolontariusze dostarczają je do potrzebujących.
Taka pomoc trafiła też na Ukrainę, do Libanu, a także do misyjnych izb porodowych w Afryce. "Przez wiele lat Włóczkerski kontynuowały swoje prace, wiele z nich robiło maskotki, które wystawiane na aukcje charytatywne lub sprzedawane jako cegiełki na Koncertach Charytatywnych Fundacji zasilały zbiórki pieniężne na rzecz dzieci. W pierwszych miesiącach pandemii panie szyły maseczki dla domów pomocy społecznej i placówek pomocowych. Ze sprzedaży wyrabianych
przez panie misi wybudowaliśmy w Kamerunie przedszkole" - dodaje prezeska.
Jeśli ktoś chciałby wesprzeć działania Włóczkersów może przesyłać lub przynosić włóczkę do Banku Wełny w Fundacji: Fundacja Redemptoris Missio" ul. Junikowska 48, 60-162 Poznań w godz. 8.00-17.00.