Reklama

Pijany przyjechał do lasu kraść drewno. Został obywatelsko zatrzymany

fot. Michał Sujak
fot. Michał Sujak

Do zdarzenia doszło w Nadleśnictwie Czerniejewo.

Mężczyzna, który pojawił się w lesie, wzbudził zainteresowanie osób, które właśnie przygotowywały drewno opałowe do wykupu na własne potrzeby. - Sosnowe wałki pakował do auta, którym przyjechał publicznymi drogami z pobliskiego miasta. Obecni na miejscu dokonali obywatelskiego zatrzymania i wezwali Straż Leśną - wyjaśnia Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Strażnicy leśni powiadomili o sprawie policję, a ta na miejsce wysłała patrol. Funkcjonariusze zbadali zatrzymanego mężczyznę alkomatem i jak się okazało, wydmuchał 1,4 promila. - Został on przetransportowany do pomieszczenia dla osób zatrzymanych w celu przedstawienia zarzutów za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu. Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń za kradzież drewna i wjazd do lasu bez pozwolenia otrzymał on z naszej strony mandat - mówi Michał Sujak, komendant posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Czerniejewo.

Jak podkreślają leśnicy, kradzież drewna z lasu może być wykroczeniem lub przestępstwem w zależności od wartości skradzionego drewna. - Zgodnie z Kodeksem Karnym, jeżeli wartość drewna przekracza 800 zł, sprawca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny. W razie skazania Sąd orzeka nawiązkę w wysokości dwukrotnej wartości skradzionego drewna - przypomina Sławomir Kaczkowski Inspektor Straży Leśnej w RDLP w Poznaniu.

Drewno opałowe z lasów można kupić i wykorzystać na swoje potrzeby. W tym celu należy zwrócić się do leśniczego i czekać na sygnał, że określone drewno jest dostępne. Cena to sto kilkadziesiąt złotych za metr sześcienny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
7.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro