Reklama
Reklama

Niezwykły eksponat wojskowy doczekał się remontu! "Dużo już zostało zrobione"

fot. Pilskie Muzeum Wojskowe / FB
fot. Pilskie Muzeum Wojskowe / FB

To gokart. Był używany przez żołnierzy do nauki jazdy.

O nowym, niezwykłym eksponacie już w zeszłym roku informowało Pilskie Muzeum Wojskowe za pośrednictwem portalu społecznościowego. Teraz pojawiły się informacje, że eksponat przejdzie metamorfozę.


"Takie gokarty w Pile, w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej w połowie lat 60. były wykorzystywane do szkolenia kierowców na wstępnym etapie nauki jazdy" - mówił, prezentując pojazd w ubiegłym roku Przemysław Olszyński, dyrektor muzeum. Jak informowano, każdy kursant przez kilka godzin jeździł na gokarcie po zaaranżowanym miasteczku z wyznaczonymi ulicami. Dopiero po odbyciu takiego wstępnego szkolenia mógł usiąść za kierownicą prawdziwego samochodu. Pojazd generował też niższe koszty niż samochody.

Na początku roku rozpoczęto pracę przy jego remoncie. Dziś Muzeum pokazało ich postęp. "Adam walczy od początku stycznia, jak widać dużo już zostało zrobione. Rama wyprostowana i wypiaskowana, podłoga wymieniona, prowadnice linek zamontowane. Został usunięty wspornik zbiornika paliwa, powrócono do oryginału, czyli mocowania zbiornika za oparciem siedzenia. Przedniego zderzaka niestety nie udało się uratować, nowy został dorobiony zgodnie z oryginałem. Łożyska w piastach kół wymienione. Czekamy na brakujący element układu kierowniczego, dorabiany przez zaprzyjaźnioną firmę z Piły" - czytamy na portalu społecznościowym. Zapowiedziano, że Adam Stolarek (renowator), będzie "walczył dalej".


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
18.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro