Reklama

Zachęcają, by zostawić swoje 1,5 % w Poznaniu. "Trzeba też zaznaczyć, że podatnik nic na tym nie traci"

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora

To wielkie wsparcie dla wielu stowarzyszeń i fundacji, które działają w naszym mieście.

Obecnie w Poznaniu działa ponad 200 organizacji pożytku publicznego. To organizacje pozarządowe - m.in. stowarzyszenia i fundacje. Część z nich zajmuje się pomocą społeczną lub humanitarną, inne działalnością charytatywną. Pełną ich listę można znaleźć na stronie okpoznan.pl. Dla wszystkich jednak pieniądze z 1,5 proc. podatku są bardzo ważną częścią budżetów.

"Czasami ludzie zastanawiają się, czy warto przekazywać te pieniądze, bo uważają, że to mała kwota" - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. "Owszem, 1,5% podatku dochodowego brutto to rzeczywiście nie zawsze dużo. Jednak należy pamiętać, że wszystkie pieniądze w ten sposób przekazane w Poznaniu dały w 2022 roku blisko 26 milionów złotych. Trzeba też zaznaczyć, że podatnik nic na tym nie traci. Jeśli nie przekaże pieniędzy na organizację pożytku publicznego, trafią one automatycznie do Skarbu Państwa"- dodaje.

Przekazanie 1,5% podatku jest bardzo łatwe. Na początek trzeba wybrać organizację. Formularz deklaracji podatkowej zawiera dwa pola, w które należy wpisać nr KRS organizacji oraz przekazywaną kwotę - większość programów, które pomagają w uzupełnieniu formularza podatkowego, sama ją oblicza i wskazuje właściwe rubryki. Osoby, które chcą przekazać 1,5% podatku potrzebującym dzieciom, mogą wybrać konkretnego podopiecznego danej fundacji.

"Osoby, dla których Poznań jest centrum życia - czyli zamieszkania, pracy czy pasji - mogą przekazać część swojego podatku na rozwój usług miejskich i przestrzeni, z której korzystają każdego dnia. Wystarczy podczas rozliczania podatku w deklaracji zaznaczyć urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania" - informują miejscy urzędnicy.

"Dzięki temu można liczyć na wiele dodatkowych zniżek. To m.in. wejścia na basen i korty tenisowe za złotówkę, tańsze bilety do zoo czy gratisy w Termach Maltańskich - wszystkie są dostępne dla użytkowników programu OK Poznań" - dodają.

Aż 48% odprowadzonego podatku wraca do Poznania. Jak wskazano, dzięki nim budowane są między innymi nowe chodniki, parki i zieleńce, szkoły i przedszkola. Wpływy z PIT-ów pozwalają organizować bezpłatne zajęcia dla dzieci, a także ogólnodostępne imprezy i festiwale dla wszystkich poznanianek i poznaniaków.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
15℃
Poziom opadów:
1.8 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
15.55 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro