Reklama
Reklama

Afera na uczelni. Wśród absolwentów poznańscy urzędnicy

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

To łącznie 13 osób na wysokich stanowiskach.

Jak przekazał Zespół Prasowy CBA, ze zgromadzonego materiału dowodowego w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym wynika, że dochodziło do nielegalnego handlu dyplomami jednej z warszawskich uczelni wyższych, posiadającej kilkanaście filii nie tylko w naszym kraju. "Osoby zaangażowane w przestępczy proceder przyjmowały korzyści majątkowe i osobiste w zamian za wystawianie dokumentów poświadczających nieprawdę związanych z odbyciem studiów, w tym dokumentów uprawniających do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa" - przekazano.

Zarzuty usłyszało 7 osób. "W sprawie dotyczącej nielegalnego handlu dyplomami zatrzymano łącznie sześć osób, dwie kobiety oraz czterech mężczyzn. Zatrzymani to osoby wchodzące w skład władz jednej z warszawskich niepublicznych uczelni wyższych oraz osoby zajmujące się rekrutacją osób, którym zależało na uzyskaniu dyplomu ukończenia uczelni wyższej bez konieczności zdawania egzaminów oraz udziału w zajęciach" - informuje CBA.

W siedzibie uczelni oraz w miejscach zamieszkania osób zatrzymanych funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli gotówkę, sprzęt elektroniczny oraz dokumentację. Jedną osobę zatrzymano do wątku usiłowania oszustwa na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia, a także przyjmowania korzyści majątkowych przez osobę pełniącą funkcję kierowniczą i podawania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

Collegium Humanum od 2020 roku posiada filię w Poznaniu przy ul. Świętego Michała. Jak informuje "Głos Wielkopolski" na liście absolwentów znaleźli się również urzędnicy z poznańskiego magistratu - między innymi dyrektorzy, zastępcy i kierownicy. Łącznie 13 osób. Miasto odniosło się do sprawy.

"Wszystkie osoby, które zostały powołane do rad nadzorczych w miejskich spółkach, zostały zweryfikowane pod kątem posiadania uprawnień pozwalających na zasiadanie w organach nadzorczych" - informuje w rozmowie z dziennikarzami Joanna Żabierek, rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta. "Dofinansowanie do studiów podyplomowych, w tym MBA, następuje co do zasady w wysokości do 50 proc. opłaty za studia. W przypadku studiów MBA pracodawca może zgodzić się na dofinansowanie, jeżeli pracownik wystąpił z wnioskiem z własnej inicjatywy. W pozostałym zakresie opłaty oraz dodatkowe koszty związane z egzaminem ponoszą pracownicy" - dodaje. "Pracodawca nie jest uprawniony do oceny akredytacji posiadanych przez uczelnie, na których pracownicy chcą podnosić kwalifikacje" - kończy. Miasto nazwisk absolwentów nie podało.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
19℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
19.22 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro