Reklama

To jedyne takie miejsce w kraju! Plac zabaw wykonany z przedmiotów z recyklingu zaprasza na drugi sezon wycieczek

Co zrobić, aby nauka nie była nudna? Jak połączyć zabawę z edukacją? Odpowiedzi na te pytania znają edukatorzy z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu, którzy zapraszają na drugi sezon do placu zabaw stworzonego na składowisku odpadów przy ul. Meteorytowej 1 w Suchym Lesie. Ten najbardziej innowacyjny ekologiczny plac w Polsce odwiedziło już ponad 1500 osób!

- Jako Miasto od dawna działamy na rzecz klimatu i środowiska. W ten sposób nie tylko dbamy o nasze otoczenie, ale też dajemy dobry przykład młodszym pokoleniom. Dzięki innowacyjnemu placowi zabaw, powstałemu dzięki przedmiotom z recyklingu, dzieci mogą poznawać podstawy ekologii, a w przyszłości wyrosnąć na świadomych dorosłych - zauważa Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Zeszły rok był dla pracowników Zakładu prawdziwym edukacyjnym wyzwaniem, ale i sukcesem. Jednym z najambitniejszych zadań było stworzenie innowacyjnego miejsca, które połączy edukację ekologiczną z zabawą. I to się w pełni udało - na zamkniętej kwaterze składowiska odpadów powstał niezwykły plac zabaw. Urządzenia, w które jest wyposażony, są zbudowane z elementów z recyklingu. Pierwsi mali goście odwiedzili obiekt w wyjątkowym dla nich dniu, bo 1 czerwca 2023 roku.

- Łącznie w roku 2023 na naszej ścieżce edukacyjnej i ekologiczno-edukacyjnym placu zabaw przeszkoliliśmy ponad 1500 uczestników. Odwiedzały nas dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, ale również licealiści i studenci, czy osoby dorosłe. Wiedza o odpadach jest ważna w każdym wieku - mówi Joanna Neumann z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu.

Zajęcia terenowe obejmują przejście szlakiem tablic informacyjno-edukacyjnych oraz czas wolny na placu zabaw. W trakcie przejścia ścieżką, uczestnicy dowiedzą się między innymi o tym, jak prawidłowo segregować odpady, co to jest Gratowisko i Gratowóz, czy jaki sposób możemy dać rzeczom drugie życie.

Już na samym początku wizyty goście mogą zobaczyć, jak w praktyce wygląda powtórne wykorzystanie odpadów, gdyż ścieżkę edukacyjno-informacyjną zdobi ogrodzenie z kolorowych opon. Im dalej, tym więcej atrakcji - rebusy, gra w klasy i kolorowe hasła proekologiczne. Na placu zabaw czeka jeszcze więcej oryginalnych elementów, wśród których znajdują się:
- gry edukacyjne z palet,
- gra muzyczna wykonana ze starych rur PCV i garnków,
- domino XXL oraz wielkopowierzchniowa gra w warcaby,
- gra w kółko i krzyżyk - plansze stanowią słoje topoli, a rolę pionków spełniają kolorowe kamienie,
- gra rzut do celu, wykonana ze starych palet oraz wiader, do których gracze celują woreczkami,
- ławki z przetworzonej folii i odzieży,
- kosze na odpady z bębnów od pralek,
- gra Eko-memory.

Nie zabrakło również możliwości sprawdzenia swojej wiedzy - ci, którzy lubią wyzwania, mogą zakręcić kołem, aby wylosować pytanie o ekologii.

Po zimowej przerwie ZZO wznawia zapisy na zajęcia terenowe i zaprasza grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne z całej Polski. Porządna dawka zabawy oraz wiedzy ekologicznej gwarantowana! Wizyty można umawiać pod numerem tel. 605 110 959 lub kierując zapytania na adres mailowy: [email protected].

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
15℃
Poziom opadów:
1.8 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
11.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro