Reklama

Od kilku dni umacniają wały i zaporę, by woda nie wdarła się do domów

fot. KP PSP w Kościanie
fot. KP PSP w Kościanie

W powiecie kościańskim.

O swoich działaniach informują strażacy z Kościana. Pierwsze działania na Kościańskim Kanale Obry prowadzili 18 lutego. Pomiędzy miejscowościami Gryżyna a Kościan wały wymagały uszczelnienia i wzmocnienia. Jak wskazano, tego dnia 62 ratowników napełniło piaskiem blisko 4000 worków, które następnie zostały ułożone w wybranych miejscach.

"19 lutego podczas posiedzenia powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego w Kościanie oraz wizji lokalnej w terenie podjęta została decyzja o konieczności wzmocnienia skarpy zapory czołowej zbiornika Wonieść. Miejsce to zostało wytypowane przez pracowników Wód Polskich, pod których nadzorem i wsparciem prowadzone są prace" - informuje mł. kpt. Dawid Kryś, oficer prasowy kościańskich strażaków.

W działaniach związanych z napełnianiem worków piaskiem udział wzięło w sumie 115 strażaków z kościańskiej komendy oraz jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu kościańskiego.

"We wtorek, 20 lutego, rozpoczęto dociążenie skarpy za pomocą worków z piaskiem układanych na geowłókninie. Nasze działania wsparli strażacy z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, komend miejskich/powiatowych PSP w Gostyniu, Grodzisku Wielkopolskim, Kępnie, Koninie, Ostrzeszowie i Rawiczu" - relacjonuje rzecznik.

W pracach udział wzięło 163 strażaków. Łącznie napełnili oni piaskiem i ułożyli blisko 20 000 worków.

Prowadzone czynności mają na celu zabezpieczenie wałów przed ich niekontrolowanym przerwaniem, co mogłoby doprowadzić do podtopień i zalania okolicznych miejscowości. Działania prowadzone były również dziś przez cały dzień. Jak przekazał nam oficer dyżurny wielkopolskich strażaków, niebawem powinny się zakończyć.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
24℃
13℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro