Reklama

Ponad 6 tysięcy osób podpisało się pod petycją. Minister edukacji dostanie kolejny list

fot. Instytut Poznański
fot. Instytut Poznański

Chodzi o Powstanie Wielkopolskie.

Jak już informowaliśmy, Ministerstwo Edukacji Narodowej obecnie prekonsultacje dotyczące zmian podstawy programowej w szkołach. Niepokój wśród mieszkańców naszego regionu wzbudziła informacja o wykreśleniu Powstania Wielkopolskiego z zakresu treści nauczania w szkołach średnich.

Do pojawiających się informacji najpierw odniosła się rzeczniczka marszałka Anna Parzyńska-Paschke. Zapowiedziała, że jeśli informacje się potwierdzą, będzie stanowcza reakcja i protest. Instytut Poznański ruszył ze zbiórką podpisów pod petycją. Z kolei szef senackiej komisji nauki Waldemar Witkowski, w rozmowie z Polską Agencją Prasową zapowiedział, że będzie czuwał nad sytuacją i że na razie nie ma się czego obawiać. "Jako szef komisji edukacji pozwoliłem sobie zadzwonić do Barbary Nowackiej. Powiedziała, że ona nie zamierza wykreślać z postawy programowej informacji o powstaniu wielkopolskim" - mówił. Do MEN zgodnie z zapowiedzią został też wysłany list od marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Jak informuje dziś Kevin Nowacki, prezes Instytutu Poznańskiego pod petycją podpisało się już ponad 6 tysięcy osób. Do ministry edukacji został wysłany list i już zapowiedziano, że nie są to ostatnie kroki podejmowane przez Instytut Poznański wobec próby usunięcia i marginalizowania Powstania Wielkopolskiego w podstawie programowej.

Oto pełna treść listu wysłanego przez Instytut Poznański:


"Szanowna Pani Minister,

jako Wielkopolanie oraz osoby troszczące się o nasze wspólne dziedzictwo narodowe, z głębokim niepokojem śledzimy propozycje zmian w podstawie programowej, które prowadzą do usuwania i marginalizowania historii Powstania Wielkopolskiego. Jest to dla nas sprawa o fundamentalne znaczenie dla kształtowania świadomości historycznej młodych pokoleń.

Chcielibyśmy zwrócić uwagę na fakt, że ponad 6000 osób - zarówno Wielkopolan, jak i osoby z całej Polski - poparło naszą petycję w tej kwestii. Powstanie Wielkopolskie, obchodzone od 2021 r. jako święto narodowe, zasługuje na godne miejsce w podstawie programowej szkół.

Niepokoi nas fakt, że propozycje zmian w podstawie programowej prowadzą do zanikania Powstania Wielkopolskiego z bardzo wielu punktów nowej wersji podstawy. W przypadku szkół podstawowych, marginalizujące zmiany sięgają nawet 100%, podobnie jak w branżowych szkołach I stopnia. Nawet w poziomie podstawowym dla liceów i techników Powstanie Wielkopolskie jest zmarginalizowane, ograniczając się jedynie do wzmianki przy procesie kształtowania granicy polsko-niemieckiej po I wojnie światowej. Pozostawienie tego tematu jedynie na poziomie rozszerzonym wydaje się zdecydowanie niewystarczające w porównaniu z jego znaczeniem.

Proponowane zmiany stanowią wymazanie lat skutecznych starań podejmowanych przez różne środowiska w Wielkopolsce. Szereg osób i podmiotów działało, aby Powstanie Wielkopolskie miało swoje zasłużone miejsce w przestrzeni publicznej, zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolskim - adekwatnie do jego historii i znaczenia. Podobne podejście podziela nie tylko kilka tysięcy obywateli, ale także władze na różnych szczeblach oraz niemalże każde stronnictwo polityczne. Wszyscy, ponad podziałami, sprzeciwiają się próbie usuwania i marginalizowania historii Powstania Wielkopolskiego w podstawie programowej.

Apelujemy do Pani Minister o uwzględnienie naszych obaw i sprzeciwu wobec proponowanych zmian. Wspólnie powinniśmy dbać o nasze narodowe dziedzictwo i zapewnić, że Powstanie Wielkopolskie będzie miało godne miejsce w edukacji naszych dzieci i młodzieży
".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
15℃
Poziom opadów:
1.8 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
16.92 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro