Reklama

Wmurowano kamień węgielny pod ogromną inwestycję. To kostka brukowa z ulicy Ratajczaka

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

Chodzi o Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

W piątek, w symbolicznym dniu 105. rocznicy rozejmu w Trewirze wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Kamieniem węgielnym stała się historyczna kostka brukowa pozyskana z ulicy Ratajczaka w Poznaniu, gdzie padły pierwsze strzały zwycięskiej wielkopolskiej insurekcji z 1918 roku.

"Dziś potwierdzamy w przestrzeni publicznej to, że naprawdę budujemy muzeum. To nie marzenie, nie zapowiedź, tylko faktyczne rozpoczęcie procesu inwestycyjnego. Powstanie Wielkopolskie traktujemy jako projekt pozapartyjny i apolityczny od bardzo wielu lat. Muzeum wkrótce powstanie i będzie ważnym miejscem dla Wielkopolan. Miejscem, z którego będzie płynął przekaz o tym, jak mądry i dobrze przygotowany przez pokolenia był czyn zbrojny, który doprowadził do zwycięstwa. Czyn, który był niezwykle ważny dla odrodzenia się ojczyzny. Chcemy stworzyć miejsce, które będzie potrafiło przekazać tę historię w sposób nowoczesny i przystępny. Powstanie Wielkopolskie powinno być w świadomości wszystkich Wielkopolan i jak największej liczby rodaków, temu ma przysłużyć się powstające właśnie muzeum. Wszystkim gremialnie dziękuję za to, co zrobili dla budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Dzisiaj jesteśmy pełni radości" -mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

"To inwestycja o ogromnym znaczeniu historycznym i społecznym. Dla naszych pracowników to wielkie wyróżnienie, ale także odpowiedzialność. Budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego to nie jest jedynie kolejny kontrakt realizowany przez naszą firmę, ale także misja i nasz wkład w ochronę dziedzictwa narodowego. Mamy świadomość, że budujemy miejsce dla przyszłych pokoleń, miejsce, które będzie strzegło historii bohaterów i wydarzeń, które zmieniły historie naszego kraju" - powiedział Aleksander Grzywaczewski, przedstawiciel generalnego wykonawcy, firmy Adamietz.

"Mamy dzisiaj 105. rocznicę formalnego zakończenia walk powstańczych - trudno było sobie wymarzyć lepszą datę na nasze dzisiejsze wydarzenie. Trudno też wymarzyć sobie lepsze miejsce na zbudowanie takiego muzeum - miejsce pełne historii, w pobliżu którego spoczywają wielcy Polacy i zasłużeni Wielkopolanie. Tutaj, na placu budowy, jeszcze jest "ściernisko", a chcemy, żeby za 30 miesięcy, czyli w grudniu 2026 roku, stanęło tu nowoczesne muzeum" - podkreślił Przemysław Terlecki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

"Dzisiejsze wmurowanie kamienia węgielnego wieńczy nasze wieloletnie starania o nową siedzibę muzeum" - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. "Nie byłoby to możliwe bez doskonałej współpracy na poziomie samorządowym, za którą dziękuję. Powstanie Wielkopolskie było wyjątkowym zrywem niepodległościowym, ważnym nie tylko dla poznaniaków i poznanianek, ale dla całej Polski. Zasługuje na naszą dumę, pamięć i na nowe muzeum na miarę XXI wieku" - dodał.

W akcie erekcyjnym napisano między innymi, że: "Realizując rozpoczętą w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości koncepcję budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu, chcemy oddać hołd Powstańcom Wielkopolskim i pokoleniom, które ich poprzedziły, przygotowując podwaliny pod zwycięską wielkopolską insurekcję (...)".

"W kapsule czasu, w której znalazł się Akt erekcyjny, umieszczono także kopię wydanego w dniu 26 października 2021 roku pozwolenia na budowę, wizualizacje projektu budowlanego wraz z opisem Muzeum, aktualne wydania lokalnej prasy, ostatnie wydanie samorządowego Monitora Wielkopolskiego, screeny lokalnych portali informacyjnych, replikę chorągwi powstańczej, będące aktualnie w codziennym użyciu banknoty i monety o różnych nominałach" - informuje Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka.

Przypomnijmy. W ramach budowy powstanie nowoczesny obiekt muzealny składający się z 4 budynków pełniących różne, uzupełniające się funkcje, zlokalizowanych na powierzchni oraz części podziemnej, w której powstanie wystawa stała muzeum.

Budowa Nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 jest największą i najważniejszą inwestycją w historii Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, jest też pierwszą tego typu inwestycją w Poznaniu i Wielkopolsce po 1989 r. "Szacowany budżet całej inwestycji czyli robót budowlanych i realizacji wystawy wynosi przeszło 375 mln zł. Został on zabezpieczony staraniem organizatora, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i współorganizatora - Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - przypomina rzeczniczka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
8.72 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro