Reklama
Reklama

Niezbędnik fanów urbexu - ekwipunek, który zwiększy Twoje bezpieczeństwo

Od kilku lat w Polsce wzrasta zainteresowanie urbexem. Jeszcze jakiś czas temu pojęcie to było mało znane, jednak obecnie jest coraz bardziej spopularyzowane. Jest to wyjątkowa forma spędzania wolnego czasu polegająca na tym, iż eksploruje się opuszczone, niedostępne budynki i instalacje, np. szpitale, bunkry itd. Aby wziąć udział w tego typu wyprawach, należy najpierw się do tego właściwie przygotować. Z czego powinien składać się niezbędnik każdego fana urbexu? W poniższym artykule szczegółowo omawiamy ekwipunek, , który zwiększy bezpieczeństwo podczas takich wypraw. Zapraszamy do lektury.


Czym jest urbex i dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

Urbex to słowo pochodzące z języka angielskiego. Stanowi ono połączenie dwóch słów: urban (miejski) oraz exploration (eksploracja, zwiedzanie). Oznacza to zatem, iż urbex to aktywność, która sprowadza się do zwiedzania różnych obiektów i instalacji wykonanych w mieście przez człowieka.

Najczęściej takimi budynkami są stare szpitale, opuszczone kamienice, bazy wojskowe, posterunki policji itd. W jakim celu ludzie stawiają na urbex? Każdy ma nieco inną motywację. Może to być chęć doświadczania nowych wyzwań bądź poznawania nowych, oryginalnych miejsc. Bez względu na to, z jakiego powodu wybieramy się na taką wycieczkę, należy się do niej odpowiednio przygotować. Skompletowanie właściwego ekwipunku to absolutna podstawa!

Urbex - co zabrać ze sobą na taką wyprawę?

Jeśli wybierzemy się na wyprawę w opuszczone miejsce bez odpowiedniego przygotowania, może to nieść za sobą wiele bardzo negatywnych konsekwencji. Właściwe przygotowanie to priorytet. Podczas wycieczki może dojść do różnych nieprzewidzianych zdarzeń - w końcu opuszczone budynki zazwyczaj są w bardzo złym stanie technicznym, dlatego dbałość o własne bezpieczeństwo jest tak istotne.

W ekwipunku każdego fana urbexu powinien znajdować się obowiązkowo kask - przydaje się on zwłaszcza, gdy z elewacji opuszczonego budynku nagle odpadnie cegła bądź deska. W ekwipunku nie może zabraknąć też latarki, ponieważ w opuszczonych miejscach nigdy nie ma odpowiedniego oświetlenia. Następna rzecz to właściwa odzież, która będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz dostosowana do pogody. Nie można również zapomnieć o starannie dobranym obuwiu - najlepiej, gdy buty mają grubą podeszwę i są odpowiednio wysokie. Warto też zaopatrzyć się w wysokiej jakości rękawiczki.

Urządzenie do pomiaru promieniowania

Jeśli wybieramy się w miejsca, w których poziom promieniowania może być wysoki (np. opuszczony szpital), warto również zadbać o to, by zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie służące do jego pomiaru. Najlepszym wyborem jest licznik Geigera. Są to bardzo wygodne w obsłudze urządzenia, dzięki którym z łatwością można przeprowadzić pomiar istniejącego promieniowania.

Dodatkowo, liczniki te są dostępne w mobilnej formie, dlatego można je ze sobą zabierać w dowolnie wybrane miejsce. W momencie, gdyby poziom promieniowania nagle wzrósł, urządzenie od razu nas o tym poinformuje, dlatego jest to świetny wybór dla wszystkich fanów urbexu. W profesjonalne liczniki Geigera można zaopatrzyć się na https://www.srtech.pl.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
17℃
Poziom opadów:
21 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.89 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro