Reklama

Sposoby na uciążliwe pylenie brzozy

Alergeny wziewne takie jak pyłek brzozy czy pyłki traw, stanowią problem dla milionów osób w Polsce i na świecie. Według naukowców to właśnie alergeny pyłku brzozy najczęściej wywołują alergie. Pyłki brzozy pojawiają się już wczesną wiosną, stanowiąc dla osób uczulonych na nie prawdziwą udrękę. Można jednak sobie skutecznie z nimi poradzić i zminimalizować objawy alergii na pyłki lub nawet całkowicie uniknąć ich wystąpienia. Zobacz jakie sposoby możesz wykorzystać.


Uciążliwy pyłek brzozy

Pylenie brzozy przypada na początek kwietnia, kiedy to brzoza pyli szczególnie intensywnie, a kończy się w pierwszej połowie maja - w różnych regionach Polski okres ten zaczyna się i kończy nieco wcześniej lub później. Niezależnie od tego jednak, wraz z gwałtownym początkiem pylenia brzozy u osób uczulonych pojawiają się objawy alergii o różnym natężeniu. Objawy alergii na pyłki brzozy to:

  • alergiczne zapalenie spojówek,
  • łzawienie oczu,
  • alergiczny nieżyt nosa,
  • świąd nosa,
  • katar sienny,
  • zaostrzenie objawów astmy - napadowy kaszel, świszczący oddech, duszność.

To jednak nie koniec, bowiem pyłek brzozy może wchodzić w reakcje krzyżowe z innymi alergenami, zarówno wziewnymi, jak i pokarmowymi. Objawy alergii pojawiają się wówczas po kontakcie z alergenem podobnym do pierwotnie uczulającego - możesz więc doświadczyć ich na przykład po zjedzeniu jabłka, marchewki, selera, pomidora, gruszki lub kiwi.

U osób pierwotnie uczulonych na pyłek brzozy lub osób pierwotnie nadwrażliwych może rozwinąć się zespół alergii jamy ustnej objawiający się obrzękiem i świądem warg, języka i podniebienia. Czasem pojawia się także chrypka, nudności, biegunka i wymioty. Skrajną postacią alergii na pyłki brzozy jest wstrząs anafilaktyczny stanowiący stan zagrożenia życia.

Kto jest najbardziej narażony na alergeny pyłku brzozy?

Objawy alergii na pyłki brzozy są niekiedy bardzo uciążliwe, a w wyjątkowych przypadkach niebezpieczne, zwłaszcza gdy stężenie pyłków jest bardzo wysokie. Okazuje się, że najwyższe stężenie pyłków występuje w dużych miastach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza, które skłania brzozy do wytwarzania tzw. białek stresu i w efekcie podnosi stężenie pyłku w powietrzu - dowodzą tego badania przeprowadzone i opublikowane przez zespół badaczek z Uniwersytetu Jagiellońskiego CM. Brzozy rosnące na terenach rozległych parków czy w lasach produkują mniej pyłków.

Objawy uczulenia na pyłek brzozy występują więc rzadziej u osób mieszkających z dala od ruchliwych dróg i na terenach wiejskich niż w centrach dużych aglomeracji. Oczywiście natężenie występowania objawów związane jest również z intensywnością, z jaką pyli brzoza - w szczycie pylenia nawet w czystym środowisku stężenie pyłku brzozy jest wysokie i alergia na pyłki może się pojawić. Dobrze jest więc poznać kalendarz pylenia roślin.

W pierwszych dniach pylenia brzozy, kiedy stężenie pyłku osiąga nawet 16 milionów cząsteczek w 1 m3 powietrza, osobom z alergią szczególnie dotkliwie dokuczają katar sienny, zapalenie spojówek i świąd jamy ustnej zaostrzać się mogą również odczyny krzyżowe i astma. Pamiętajmy, że osoby uczulone na pyłki drzew doświadczają objawów już w momencie, gdy stężenie pyłków wynosi ok. 80 ziaren pyłku w 1 m3 powietrza.

Pyłki brzozy - jak się przed nimi chronić?

Pyłek brzozy jest, zaraz po alergenach pyłku traw, drugą najczęściej występującą przyczyną alergii wziewnej. Częstość jej występowania jest bardzo duża - według danych Polskiego Towarzystwa Alergologicznego alergia na pyłki występuje nawet u 29,5 procent populacji Polski. Poznaj więc sposoby, dzięki którym alergia na pyłki brzozy i towarzyszącej jej dolegliwości nie będą stanowiły dla Ciebie problemu.

Nawiewniki okienne i ścienne

Nawiewniki ścienne i okienne to wyposażone w antyalergiczne filtry niewielkie urządzenia, których zadaniem jest filtracja powietrza wpadającego do pomieszczeń. Istotne dla zrozumienia skuteczności takiej filtracji jest poznanie jej zasady działania. Filtry nawiewników są w gruncie rzeczy filtrami antysmogowymi - podczas gdy zawieszona w powietrzu cząsteczka smogu ma wielkość około 0,1 μm, pyłki roślinne (w tym pyłki brzozy) mają cząsteczki o wielkości od 5 do nawet 100 μm. Są więc kilkadziesiąt lub kilkaset razy większe niż cząsteczka smogu, a poziom ich filtracji wynosi niemal 100%.

Jakie korzyści można więc odnieść instalując w swoim domu nawiewniki? Poza rozwiązaniem problemu objawów alergii w okresie pylenia brzozy i innych roślin, których pyłki mogą ją wywołać, jest to skuteczny środek na powstrzymanie smogu. Inwestycja w nawiewniki jest uzasadniona nawet jeśli w pobliżu Twojego domu nie rośnie żadna brzoza - pamiętaj, że jej lotne pyłki przemierzają wraz z wiatrem duże odległości i mogą powodować objawy kliniczne alergii oraz odczyny krzyżowe. Nawiewniki warto mieć nie tylko w czasie pylenia, ale właściwie przez cały rok - ich zadaniem jest chronić nas również przed smogiem.

Oczyszczacze powietrza

W sezonie pylenia można również wspomagać się oczyszczaczem powietrza. Urządzenia te są jednak mniej skuteczne w zapobieganiu objawom alergii na pyłki brzozy niż nawiewniki. Pamiętajmy bowiem, że powietrze wpadające do pomieszczenia jest powietrzem zanieczyszczonym pyłkami. Zostają one wchłonięte przez oczyszczacz dopiero po pewnym czasie, mogą jednak zdążyć, pobudzić układ immunologiczny do reakcji. Nawet jeśli więc masz oczyszczacz włączony cały czas, może się u Ciebie rozwinąć alergia wziewna i jej objawy w postaci zapalenia spojówek, alergicznego nieżytu nosa, świądu i kichania.

Leki przeciwalergiczne i immunoterapia

Każda osoba, która odczuwa objawy alergii związane z pyleniem brzozy i innych roślin, powinna znajdować się pod kontrolą lekarza alergologa, poddać się diagnostyce alergii i, jeśli zostanie ona stwierdzona, regularnie przyjmować przepisane leki. Dobre efekty przynosi także odczulanie, czyli immunoterapia.

Uzupełnieniem tych środków zaradczych może być kalendarz pylenia - w czasie kiedy pyli brzoza należy unikać spożywania produktów mogących wchodzić z jej pyłkami w reakcję krzyżową. Po każdym spacerze należy myć ręce, twarz i włosy oraz zmieniać odzież. Dobre efekty przynosi także płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej.

Czy można skutecznie poradzić sobie z alergią na pyłki brzozy?

Tak, można. Podstawą powodzenia jest powstrzymanie ich przedostawania się do pomieszczeń mieszkalnych poprzez stosowanie szczelnych okien i montaż nawiewników z filtrami. Warto się na nie zdecydować nawet jeśli nie mieszkasz w pobliżu kwitnącego drzewa - smog stanowi równie poważne zagrożenie dla zdrowia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
15℃
Poziom opadów:
1.8 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
15.55 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro