Reklama
Reklama

W centrum miasta będą rosły nowe drzewa. Nie tylko na Starym Rynku

fot. PIM
fot. PIM

Pierwsze drzewa pojawiły się również na ul. Ratajczaka.

Po przebudowie Starego Rynku pojawi się tam zieleń, której wcześniej nie było. Już kilka dni temu informowaliśmy, że rozpoczęło się już sadzenie ozdobnych wiśni w specjalnie przygotowanych dla nich miejscach. Pierwsze drzewa pojawiły się również na ul. Ratajczaka. Równolegle wykonawca udostępnił pieszym kolejne przestrzenie na starorynkowej płycie.
"Na płycie rynku będzie rosło aż dziesięć drzew, nie licząc roślinności na ulicy Kurzanoga" - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. "To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, z jak skomplikowaną infrastrukturą mamy do czynienia pod płytą. Wykonawca będzie odpowiedzialny nie tylko za nasadzenia roślin, ale także ich późniejszą pielęgnację" - dodaje.

"Przed rozpoczęciem przebudowy na Starym Rynku brakowało zieleni. Na płycie nie było żadnych drzew. Jedno rosło w rejonie ul. Kurzanoga, jest zabezpieczone i zostanie wkomponowane w nowy zieleniec. W sumie w ramach inwestycji powstają cztery wyspy zieleni. Pierwsze drzewa zostały posadzone w piątek, podobnie jak na ul. Ratajczaka zmieniającej się w ramach Programu Centrum" - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Dwie lipy holenderskie posadzono na ul. Ratajczaka od strony ul. Św. Marcin. Docelowo na całym odcinku między ul. Św. Marcin a Arkadią będzie rosło sześć drzew.
Z kolei na Starym Rynku będą cztery wyspy zieleni z drzewami i niską roślinnością, a także siedziskami dla spacerowiczów. Wcześniej takich miejsc nie było. Zieleńce przewidziane są po obu stronach Odwachu, przy Wadze Miejskiej i w ul. Kurzanoga. Ponadto na Arsenale powstanie zielona ściana.

"W piątek na Starym Rynku posadzono pierwsze ozdobne wiśnie. W sumie w ramach stref zieleni na płycie rynku będzie rosło dziesięć nowych drzew, takich jak wiśnia piłkowana Kanzan, wiśnia piłkowana Sunset Boulevard i klon zwyczajny, a jedenasty ambrowiec balsamiczny znajdzie swoje miejsce w ul. Kurzanoga" - przekazują przedstawiciele PIM.

"Sadzone na Starym Rynku drzewa mają formę wielopniową, a obwód każdego z pni wynosi ok. 18-20 cm. Obowiązkiem wykonawcy jest podejście do nasadzeń ze szczególną dbałością i stosowanie odpowiednich zabiegów w kontekście obecnych warunków atmosferycznych. Niemniej drzewa o tej porze roku znajdują się w głębokim spoczynku. Oznacza to, że przewożenie i przesadzanie nie powoduje osłabienia kondycji roślin. Ponadto wykonawca będzie odpowiedzialny za ich pielęgnację, na którą udzielana jest także gwarancja" - zapewniają.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
53.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro