Reklama

Utrudnienia w centrum nie tylko dla pasażerów komunikacji zbiorowej. Kierowcom też nie będzie łatwo!

fot. PIM
fot. PIM

W nocy z piątku na sobotę rozpoczną się przygotowania do otwarcia tras tramwajowych w centrum. Poza zmianami dla podróżujących tramwajem, wprowadzona zostanie także czasowa organizacja ruchu dla kierowców.

Jak przekazano, w pierwszej kolejności powstaną dwie nakładki na tory. Jedna z nich - która od 4 grudnia umożliwiać będzie dojazd w rejon pl. Wiosny Ludów do przystanku "Wrocławska" - zamontowana zostanie na ul. por. Janiny Lewandowskiej. Pojazdy, których obecnie nie obowiązuje zakaz ruchu na tej ulicy, nie będą miały możliwości przejazdu po nakładce. Całkowicie wyłączony z ruchu zostanie więc odcinek między Kupcem Poznańskim a pl. Bernardyńskim.

Natomiast druga nakładka torowa powstanie na ul. 23 Lutego - dzięki niej tramwaje od strony Śródki będą mogły dojeżdżać do tymczasowego przystanku zlokalizowanego na ul. 23 Lutego przed placem Cyryla Ratajskiego. "W trakcie weekendowych prac związanych z jej budową wyłączone zostaną miejsca parkingowe znajdujące się w okolicy. Poza dojazdem do posesji zamknięty będzie ruch samochodowy między ul. Nowowiejskiego a pl. C. Ratajskiego" - zapowiadają przedstawiciele PIM.

Zgodnie z planem - 4 grudnia sieć będzie rozwieszana i podłączana nad torowiskami wzdłuż pl. Wolności, ul. 27 Grudnia, Ratajczaka i Gwarnej. Prace te realizowane będą z poziomu torowiska tramwajowego zintegrowanego z jezdnią. Z tego powodu dojazd do posesji w trakcie prac na tych ulicach będzie ręcznie kierowany możliwymi objazdami.

"Przyłączenie nowych sieci do tych już działających nie może odbyć się przy kursujących tramwajach. W związku z tym konieczne jest wyłączenie napięcia. Oznacza to, że w czasie prac tramwaje w centrum pokierowane zostaną objazdami. Nie będą mogły dojechać ulicą Św. Marcin do Al. Marcinkowskiego, podobnie nieprzejezdny będzie też węzeł przy Okrąglaku" - przypominają przedstawiciele PIM.

"Czas, kiedy w centrum będą prowadzone prace związane z przyłączaniem sieci trakcyjnej, służby MPK Poznań wykorzystają na naprawę torowiska na ul. Strzeleckiej. W poniedziałek, 4 grudnia, rozpoczną się prace w rejonie ul. Rybaki. W związku z tym do 8 grudnia jezdnia na ul. Strzeleckiej zostanie zwężona - ruch kołowy zostanie jednak utrzymany (zostanie przeniesiony na drugi tor). Później prace będą wykonywane również w rejonie ulicy Krakowskiej" - dodają.

Później przeprowadzone zostaną niezbędne pomiary, odbiory techniczne i testy tramwajów. "Miasto dokłada starań, by do świąt Bożego Narodzenia wznowiony został ruch tramwajowy przez plac budowy w centrum oraz na zmodernizowanej trasie kórnickiej" - zapewniono.

O utrudnieniach dla pasażerów komunikacji zbiorowej pisaliśmy tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
35.90 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro