Reklama

Ogromna inwestycja nad Maltą z pozwoleniem na budowę. "Zależy nam na tym, by ten teren nie stracił swojej wyjątkowości"

Wizualizacja | fot. Malta Ski
Wizualizacja | fot. Malta Ski

Swoją decyzję komentuje miasto.

Jak już informowaliśmy, na łamach epoznan.pl, cytując "Gazetę Wyborczą", inwestor - spółka MaltaSki - złożył pierwszy wniosek o pozwolenie na budowę hotelu już w 2021 roku. Budynek zaprojektowano na terenie, który w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego został oznaczony jako teren usług rekreacyjnych i sportowych.

"Każdy inwestor może budować, gdy spełni wymogi Prawa budowlanego, w tym dotyczące zgodności z miejscowym planem" - wyjaśnia Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP.

Choć projekt był zgodny z planem wstępnie, Miasto odmówiło wydania pozwolenia na budowę. Główną przyczyną był brak dostępu z terenu inwestycji do drogi publicznej oraz brak decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Kolejny wniosek o pozwolenie na budowę inwestor złożył w 2022 roku, a następnie w październiku 2022 r. na wniosek inwestora postępowanie zostało zawieszone.

"Inwestor przedłożył postanowienie sądu, ustanawiające wymaganą przepisami służebność drogi koniecznej" - podkreśla Piotr Sobczak. "Oznacza to, że konieczny dostęp terenu inwestycji do drogi publicznej jest zapewniony" - dodał.

Spółka przedstawiła również decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. "W takiej sytuacji, gdy inwestor przedstawił wszelkie wymagane dokumenty, w tym również postawienie sądu, Miasto nie może odmówić wydania pozwolenia na budowę" - wyjaśnia Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. - Musimy działać w granicach prawa.

"Tereny wokół Jeziora Maltańskiego to bardzo ważne miejsce dla wielu poznaniaków i poznanianek" - podkreśla Bartosz Guss. "Zależy nam na tym, by ten teren nie stracił swojej wyjątkowości. Inwestor chciałby, by na tym terenie powstał pięciogwiazdkowy obiekt sieci hotelowej Moevenpick (Accor), który mógłby poważnie wzbogacić infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną w tej części miasta" - dodaje.

Movenpick (Accor) to sieć, która realizuje tego typu założenia na całym świecie. Zgodnie z projektem hotel ma mieć 160 pokoi, a także sale konferencyjne, restaurację, bar, centrum fitness z wewnętrznym basenem, a także strefę SPA z gabinetami kosmetycznymi oraz parking.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
60.78 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro