Reklama

Czym się różni przeziębienie od grypy?

Materiał powstał we współpracy z Haleon.

W sezonie jesienno-zimowym organizm wystawiony jest na działanie różnego rodzaju wirusów, wywołujących infekcje górnych dróg oddechowych. Objawy są podobne, dlatego łatwo jest pomylić grypę z przeziębieniem. Sprawdź, jak odróżnić te dwie choroby wirusowe oraz jakie symptomy powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza.

Czym jest przeziębienie, a czym grypa?

Grypa to choroba wywoływana przez wirus należący do rodziny ortomyksowirusów. Patogen ten zakaża komórki znajdujące się w nosie, krtani, tchawicy i oskrzelach, uszkadzając nabłonek układu oddechowego. Grypa niesie ze sobą ryzyko wielonarządowych powikłań i - w ekstremalnych przypadkach - śmierci, zwłaszcza w grupie ryzyka: małych dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży i osób o obniżonej odporności.

Przeziębienie to potoczne określenie dla zapalenia górnych dróg oddechowych wywoływanego przez różnego rodzaju wirusy, m.in. rinowirusy, koronawirusy, wirusy RSV, andenowirusy, parwowirusy. Przebieg infekcji jest zwykle łagodny, trwa kilka dni, nie wymaga interwencji lekarskiej i nie wiąże się z ryzykiem groźnych powikłań.

Różnice między grypą a przeziębieniem często są subtelne, jednak z reguły zarażenie wirusem grypy ma poważniejszy przebieg. Poniżej przedstawiamy szereg symptomów, które pozwolą Ci zorientować się, co może Ci dolegać.

Podobieństwa i różnice między grypą a przeziębieniem

W naszym środowisku występuje ponad 200 wirusów, które wywołują infekcje dróg oddechowych o objawach podobnych do grypy. Nic więc dziwnego, że trudno jest odróżnić grypę od "zwykłego" przeziębienia.

Objawy przeziębienia są początkowo łagodne, narastają stopniowo w ciągu kilku dni. Z kolei grypa zaczyna się zwykle gwałtownie - jej charakterystycznym objawem jest wysoka gorączka (38,5-39ºC) i dreszcze. Gdy temperatura ciała przekracza 39ºC trzeba pilnie skonsultować się z lekarzem. W trakcie przeziębienia temperatura jest zwykle w normie lub jest tylko nieznacznie podwyższona.

To, co odróżnia grypę od przeziębienia, to odczuwanie bólów mięśniowo-stawowych. Występuje przy tym bardzo silne uczucie "rozbicia" i zmęczenia. Przeziębienie powoduje mniejszy lub większy dyskomfort, ale umożliwia zazwyczaj normalne funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych czynności domowych.

Podczas grypy bardzo często występuje suchy i męczący kaszel. Z kolei objawy, po których można rozpoznać przeziębienie, to zazwyczaj wodnisty katar, kichanie, zatkany nos i ból gardła. Ból głowy, kaszel i dyskomfort w klatce piersiowej również mogą się pojawić, ale będą miały znacznie mniejsze nasilenie niż podczas grypy.

Przeziębienie a grypa - kiedy zgłosić się do lekarza?

Zarówno przeziębienie, jak i grypa mogą wymagać interwencji lekarskiej, jednak zdecydowanie częściej jest ona potrzebna w tym drugim przypadku. Jeśli termometr pokazuje temperaturę powyżej 39 C, a Ty nie jesteś w stanie jej zbić środkami przeciwgorączkowymi lub jesteś w grupie ryzyka, zgłoś się natychmiast do lekarza. W przypadku ciężkiego przebiegu grypy, konieczna może okazać się nawet hospitalizacja.

Do lekarza należy również wybrać się wtedy, gdy przebieg choroby nie jest gwałtowny, ale objawy utrzymują się od dłuższego czasu i nie ustępują, mimo stosowania domowych sposobów na przeziębienie i grypę. Nawet łagodna infekcja może doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego, co wymaga podania antybiotyków.

Jak chronić się przed sezonową infekcją?

Najlepszym sposobem na zapobieganie grypie jest sezonowe szczepienie, które może uchronić przed zachorowaniem lub ciężkim przebiegiem choroby. Taka prewencja zalecana jest przede wszystkim dzieciom, seniorom, kobietom ciężarnym oraz osobom chorującym przewlekle.

Szczepionka przeciwko grypie nie uchroni nas jednak przed wirusami wywołującymi przeziębienie. Chociaż nie jest ono dla nas aż tak groźne, warto się przed nim chronić. Jeśli to możliwe, należy unikać kontaktu z osobami chorymi. Myj ręce po powrocie do domu i przed spożyciem posiłku. Dbaj o czystość swojego telefonu, ponieważ ekran smartfonu jest jednym z najbrudniejszych miejsc w Twoim otoczeniu.

Źródło:

Brydak L. B. (2012). Grypa - problem stary jak świat. Hygeia Public Health, 47(1), 1-7.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
15℃
Poziom opadów:
1.8 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
16.92 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro